Kaktusový ráj v novém

Málokomu se v dnešní době podaří skloubit náročné zaměstnání se svými koníčky. Ing. Pavel Heřtus si však ze svého koníčka udělal naopak zaměstnání. Jako vášnivý kaktusář založil specializovanou firmu zabývající se prodejem kaktusů, sukulentů a tillandsií. Do podnikání zapojil celou rodinu a navázal spolupráci s mnoha významnými firmami.

Základna společnosti Kakteen-PH-Flora, spol. s r. o., je v Sibřině, kde na zákazníky a kaktusářské nadšence čekají dva skleníky a bohatá pergola obalená množstvím tillandsií. Jeden ze skleníků slouží jako prodejní, ve druhém založil Ing. Heřtus svou vlastní sbírku. S cílem otevřít prodejní centrum nechali v loňském roce vybudovat rozlehlý fóliový kryt v Pískové Lhotě nedaleko Brodců v sousedství mladoboleslavské dálnice. Stavbu realizovala společnost Konstrukce Schwarz, s. r. o.

Pohodlí pro zákazníky i rostliny
Exkluzivní fóliový kryt, otevřený 29. června 2007, přináší návštěvníkům přehledně uspořádaný sortiment ve velkém množství druhů a odrůd. Díky příznivému klimatu se zde daří i rostlinám a prostor slouží i jako pěstební kryt. Jeho délka dosahuje 46 metrů, šířka 10 a výška stavby přesahuje 4,5 metrů. Konstrukce fóliovníku je z ocelových žárově pozinkovaných trubek a pokrývá ji dvojitá nafukovaná fólie. Ta má antikondenzační úpravu a prostupnost světla dosahuje 90 %. Garantovaná minimální životnost fólie je čtyři roky. Čelo je osazeno polykarbonátovou deskou s jednokřídlými šoupacími vraty v obou čelech. Pohyb s nákupními košíky, mechanizací či chůzi usnadňuje položená zámková dlažba.
Střešní ventilace, která zajišťuje hlavní výměnu vzduchu, funguje automaticky. Na základě měření meteostanice se otevírá okno po celé délce fóliovníku v šířce dvou metrů. Speciální meteostanice Miniclin se senzory měří vnitřní teplotu, rychlost větru a deště. Řídí dofukování vzduchu do dvojité fólie a topení. Doplňková rolovací ventilace je realizována na obou bocích do výšky 1,9 metrů a je ovládána ručně klikou. Samotnou fólii lze rolovat až po vypuštění vzduchu z prostoru mezi fóliemi. V praxi se postupuje tak, že se z jara vypustí vzduch z prostoru ventilace a dopouští se až na podzim. Celý fóliovník je vybaven stínováním – propustnou textilií napevno uchycenou pod střechou. Pro ušetření nákladů na vytápění se pod střechu před zimou upevňuje bublinková fólie.
Základové stojky nosné konstrukce jsou nasunuty na základových pilířích, které jsou uchyceny v betonových patkách. Všechny ocelové konstrukční prvky jsou pozinkovány. Nosné oblouky z trubek jsou od sebe vzdáleny dva metry. Po celé délce tunelu je fixační profil pro uchycení fólie. Kryt byl vybudován jako bezúdržbový.

Pro zboží až na Kanáry
Společnost Kakteen-PH-flora byla založena koncem roku 1993 a od začátku se specializovala na nákup, prodej a produkci kaktusů a sukulentů. Postupně navázali kontakt s prodejními řetězci jako Hornbach, Obi či Globus a své zboží nabízí i na Slovensku.
Část zboží produkují v Čechách, většina však pochází z dovozu. Kaktusy a sukulenty se nakupují především na evropských trzích v Nizozemsku, Německu, Belgii, část zboží pochází z Asie, jmenovitě z Thajska a Jižní Koree, dovoz realizují i z jihoamerických trhů v Peru. Od počátku se dováží rostliny i z Kanárských ostrovů, odkud pochází především vzrostlé exempláře. Z pěstíren v Jižní a Střední Americe pochází většina k nám dovezených tillandsií. Problémem a často velkým zdržením je nutné udělení povolení u druhů chráněných úmluvou CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin) při dovozu či vývozu mimo zónu EU.
Vlastní produkci rostlin realizují v Kakteenu z výsevů. Většina druhů nepotřebuje dormanci, proto se vysévají ihned po sklizni do propařeného substrátu. Osivo se nezasypává a umisťuje se pod zářivky. V průběhu pěstování, které trvá tři až pět let, se rostliny dvakrát přepichují.

Nenáročná kultura
Jednotlivé prodejní rostliny jsou vystaveny na typických skleníkových stolech. Zálivka je realizována zhruba jedenkrát týdně (v závislosti na počasí) automaticky přílivem. Hnojí se jedenkrát za měsíc, přičemž dávka je řízena počítačem a hnojivo je rozpuštěno v zálivkové vodě.
Rostliny se dováží buď jako zakořeněné v květináčích nebo jako volné – takto se transportují především velké rostliny z Tenerife. Výhodou je možnost transportu většího množství rostlin, nevýhodou naopak to, že rostlinu je nutné před prodejem zasadit a nechat zakořenit. Pro hrnkování kaktusů se vedle speciálního substrátu na kaktusy, vyráběného původně pro španělský trh, nabízeného společností Gramoflor, využívá řada neobvyklých přísad. Mezi dodávané komponenty patří drcená láva, původem z Tenerife, praná antuka, pemza a ornice. Jelikož sukulentní rostlina je nejnáchylnější u krčku, zasypává se povrch květináče křemičitým pískem.

Populární Adenium
Ze zboží, které nejvíce zaujme především běžného zákazníka, vypíchnul Ing. Heřtus především Adenium, Euphorbia a Pachypodium. Prvně jmenované Adenium obesum se dováží z Thajska a postupně bylo dovezeno na 50 barevných odrůd této rostliny. Její výhodou je podle Ing. Heřtuse dlouhá doba kvetení, která dosahuje až deseti měsíců, a fakt, že snese vyšší teploty i v zimě. Tyto vlastnosti z ní dělají ideální rostlinu do interiéru. Módou se stalo také roubování minimálně tří různě barevných odrůd na jednu rostlinu. Druhé dvě jmenované rostliny zaujmou běžného návštěvníka především výrazným kaudexem, zásobním orgánem. Mimořádně populární a u nás hojně pěstovaný druh Ficus retusa přichází s naroubovaným pestrolistým fíkusem. V poslední době také stoupá prodej převislých rostlin v závěsných nádobách. Široký sortiment doplňují kaktusářské potřeby jako květináče, obaly, pesticidy, substráty, antuka a spousta dalšího.
Mezi nabídky jeho společnosti patří i následná údržba zakoupených rostlin. Tuto službu využívají především velké firmy. Ing. Heřtus se nevěnuje pouze podnikání; díky množství shromážděných vědomostí a poznatků je uznávaným odborníkem v problematice sukulentů. Vedle rad poskytovaných široké veřejnosti prostřednictvím pořadu Rady ptáka Loskutáka či mnoha knižních publikací je autoritou i ve světě odborníků. Byl například jedním z účastníků expedice v Ekvádoru, která měla za cíl inventarizaci rostlinných společenstev čeledi Bromeliaceae. Mezi další aktivity Ing. Heřtuse patří provoz tří květinářských obchodů v rámci sítí Kaufland.
Majitel firmy Ing. Heřtus plánuje výstavbu ještě jednoho fóliového krytu vedle již existujícího. Mezi další plány patří vybudování specializované demonstrační skalky osazené zimovzdornými kaktusy a sukulenty, především opunciemi, které patří mezi nejžádanější zboží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *