Již páté setkání v Obříství

Pro zahradnická centra, studenty či ostatní zájemce otevřelo Arboeko, s. r. o., koncem ledna své brány. Na návštěvníky čekala ve sklenících společnosti nedaleko Mělníka široká nabídka okrasných dřevin a souvisejícího sortimentu.

První ročníky Evropy v Obříství se nesly ve znamení přednášek, u dalších se už zaměřili na představení sortimentu. Proč to? „Viděli jsme, že školkařské firmy v zahraničí prezentují svůj nabízený sortiment formou kontraktačních výstav,“ vysvětlil jednatel společnosti Ing. Pavel Kafka, „tak jsme se také vydali touto vyzkoušenou a osvědčenou cestou“.
Letošní pátý ročník překvapil množstvím nabízeného rostlinného materiálu. Na ploše prezentovalo své zboží 18 školkařských firem z celé Evropy (především Nizozemsko, Belgie, Německo, Itálie) a ze sedmi tuzemských školek. Katalog vystavovaného zboží obsahoval na 2100 položek okrasných dřevin, což je za pět let pořádaných přehlídek největší množství. Počítáno na taxony jich zde bylo odhadem 800. Necelých 40 % prezentovalo zboží pocházející přímo z Arboeka. Pěstují zde solitérní keře, konifery a dřeviny v kontejnerech, jejichž roční produkce dosahuje tři čtvrtě miliónů. Jejich specialitou, určenou především pro realizační firmy, jsou vzrostlé alejové a solitérní stromy ve 130 taxonech. Ty pěstují na ploše 90 hektarů a ročně jich prodají na 30 tisíc.

Široký záběr
Mezi vystavovateli s neživým sortimentem figurovala společnost Bohemiaseed, s. r. o., která nabízí potřeby pro zahradníky, pěstitele a floristy. Široký sortiment substrátů nabízejí firmy BB com, s. r. o., či Agro CS, a. s. Firma Sinco Mělník, s. r. o., představila mimo jiné kontejnery, květináče a sadbovače, Zahradní centrum Karlova Koruna doplnilo vystavované zboží o zahradní pergoly či dřevěný venkovní nábytek. Představila se i společnost zabývající se stavbou či modernizací zahradních center, své zboží prezentovala i firma Smithers-Oasis Czech republic, s. r. o.
„Pro návštěvníky se tak akce stává zajímavější – není to pouze o rostlinách či setkání s kolegy, návštěvníci mohou porovnat zajímavou nabídku mnoha dodavatelů, a to jak českých tak zahraničních,“ prohlásil Ing. Pavel Kafka. „Snažíme se, aby návštěvník získal co nejširší, nejnovější a nejkomplexnější informace z oboru.“

Kdo neviděl, neuvěří
Příprava této akce zabrala více než tři měsíce intenzivní práce. A ta se vyplatila – přehlídku během tří výstavních dní navštívilo na 240 zástupců zahradnických center a celkově zde vystavené zboží obdivovalo či nakupovalo více než 700 návštěvníků. Nově vyzvala společnost Arboeko k návštěvě i studenty zahradnických škol a zástupce realizačních firem, kteří výstavu mohli navštívit následně po dnech určených pro zahradnická centra.
Ti mohli obdivovat například novou odrůdu vzpřímeného dubu – Quercus cerris ´Curly Head´. Vyznačuje se zkroucenými listy, které na něm zůstávají i přes zimu. Kultivar byl vyšlechtěn v roce 2005 nizozemským školkařem a o dva roky později představen na trhu. Na loňském Plantariu získal jedno z třetích míst mezi školkařskými novinkami. Pro svůj nízký vzrůst, který dosahuje 2,5 až tří metrů je vhodný i do zahrad rodinných domů. Vyhovuje mu slunečné a teplé stanoviště a nemá zvláštní nároky na půdu.
Mezi jehličnatými dřevinami zaujala Tsuga canadensis ´Cole Prostrate´. Jedná se o málo vzrůstný kultivar s převislými větvemi. Vyznačuje se pomalým růstem (pět až osm centimetrů ročně) a zaujme i světle zelenými jehličkami a zbarvenou borkou. Netrpí chorobami a nevyhovují ji příliš slunná stanoviště. Zlatožlutý Chamaecyparis obtusa ´Lukas´ u nás také není příliš známým kultivarem cypřišku. Z opadavých jehličnatých dřevin jmenujme nápadný modřín Kaempferův (Larix kaempferi ´Diana´), jehož kroucené větve a otevřené šišky jsou zajímavé i v zimním období.
Z opadavých listnatých dřevin použitelných do stříhaných i volně rostoucích živých plotů nás zaujala Cornus sanguinea ´Wintersun´a ´Winter Beauty´. Oba kultivary mají žluto zelené letorosty, které vyniknou především na tmavém pozadí. Dorůstají výšky okolo dvou metrů a snesou znečištěné ovzduší. Nejsou náročné na umístění, doporučují se však spíše osluněná stanoviště, kde dojde ke krásnému vybarvení letorostů.
V nabídce nechyběla ani exotická Araucaria araucana, široký sortiment bambusů či otužilé kapradiny.

Za rok se sejdeme zase
Pro lepší orientaci v široké nabídce rostlinných výpěstků obdrželi návštěvníci mapku výstavy a katalog se všemi nabízenými položkami. Nabídku jednotlivých dřevin doplnily klasicky tématické kolekce dřevin na CC vozících (bambusy, zakrslé jehličnany, vřesovištní rostliny, ovocný mix, …), jejichž koupě byla cenově zvýhodněna. Nabídku doplnila a nabídka vzrostlých javorů, které původně sloužily jako matečnice. Vedle potěšení pro oko zde nabídli i bohaté občerstvení.
Pro příští ročník akce Evropa v Obřířství plánuje organizační tým další rozšíření nabídky. Ostatním školkám zde nabízí možnost prezentace svých výpěstků, jiným zahradnickým firmám představení svých výrobků.
Ale příležitost k setkání se najde ještě v letošním roce. Společnost Arboeko v něm oslaví 15. rok působení na českém trhu. Na červen zde tedy plánují setkání odborníků ze zahradnického sektoru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *