Jaro přišlo do Letňan o týden dříve

Na jedné straně nevlídné chladné počasí, které jakoby se nechtělo vzdát své moci, na druhé vystavovatelé a návštěvníci, kteří již v duchu viděli zahrady plné krásných rostlin a kvetoucích květin.

Tak by se dal charakterizovat 4. ročník prezentační a prodejní výstavy PragaFlorea 2003, která jako první u nás vítala pomyslné jaro od 13. do 16. března na pražském výstavišti v Letňanech.
Letošního ročníku se zúčastnilo 126 vystavovatelů na celkové ploše 4000 m2. Cílem pořadatelů bylo posílit odbornou úroveň výstavy tak, aby se stala inspirací, poučením, ale zároveň umožnila široké veřejnosti i nákup.
Střed haly byl přeměněn na modelové zahrádky různých typů, kde vedle suché, japonského typu, byla i malá vodní zahrádka nebo například babičkovská. Zajímavé bylo i použití rostlinného materiálu. Do většiny z ukázek byly zakomponovány Rostliny měsíce (evropský propagační program Plant Publicity Holland, který se v ČR uskutečňuje již třetím rokem), takže návštěvníci měli možnost se seznámit s jejich uplatněním. Na realizaci zahrádek se podílelo 13 českých firem, převážně školkařských, které zde vytvořily poměrně velký ucelený prostor, který volně přecházel z jednoho typu do druhého. Této expozici byla udělena Cena sympatie, kterou tradičně uděluje Redakce Českomoravských veletrhů.
Prezentace škol byla, jako vždy, nápaditá. Mladí budoucí zahradníci si mohli vyzkoušet odborné znalosti a umění třeba i v minigolfu a také nabídnout produkty vlastní školy.
Kromě českých vystavovatelů se poprvé na výstavě představily i dvě zahraniční firmy. Italové přivezli větší citrusové rostliny a školky Lorberg (SRN) svou nabídku vzrostlých stromů a soliterních nebo tvarovaných keřů. Školkařská firma s velkým technickým vybavením sídlí 20 km západně od Berlína a rozkládá se na ploše 300 ha v obci Tremmen, v suchém kontinentálním klimatu. Největší část jejich produkce jde do Anglie, Francie, Rakouska a severských států. Jako službu českým zákazníkům nabízí dopravu zdarma při plně naloženém kamionu nebo při zakázce za více než 5000 eur. Proto se jistě vyplatí spojit své síly a přitom ušetřit poměrně vysoké náklady na dopravu.
Jedním z nových vystavovatelů byla firma StemprOK, která v současné době provozuje v Praze tři květinářství v prostorách makrořetězců (Kaufland a Albert) a v krátké době se chystá otevřít několik dalších poboček po celých Čechách (Kadaň, Litoměřice, Beroun, Praha). Její hlavní náplní je obchodování s dovozovým hrnkovým, ale i řezaným materiálem. A velkým snem této firmy je, aby vynikla perfektními a zajímavými aranžmá z řezaných květin a stala se nositelkou alespoň jedné nové floristické soutěže. Floristiku by chtěli její pracovníci povznést na uměleckou, kreativní práci. Uvidíme, co nám tato štika v rybníce přinese.
Gallery Garden představila nové typy kovaných květinových stolků s moderní povrchovou úpravou, ale i velké altány, které mají v nabídce i s měděnou střechou.
Přehlídka rostlinného materiálu byla bohatá a vzhledem k termínu a velmi chladnému počasí v ní přece jen převládly pokojové rostliny nebo takové, které ještě potřebují ochranu před nepříznivým počasím. Pozorný návštěvník nalezl v záplavě nabídky i převislé jahody s růžovým květem, které jsou vhodné do závěsných nádob, kde vytvářejí nejen okrasnou, ale i užitkovou hodnotu.
Letošní ročník se již více přibližoval zahradnické výstavě. Možná, že prvenství v termínu konání ubralo výstavě na možnosti dalšího navýšení počtu vystavovatelů a jejich výpěstků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *