Jakou barvu má jaro

Nevlídné počasí, zima a chlad nás provázejí v těchto dnech. Nejraději bychom chtěli toto období přeskočit a vstoupit do rozjasněného jarního počasí, které nám přinese sílu a chuť do dalšího života. Ale víte již, jaké bude letošní floristické jaro? Bude ve znamení Fresh Folklore, které se ponese v duchu veselých barev, rustikálních vzorů, ale mohlo by se také říci, že i v melodii, která vychází jakoby z českých luhů a hájů.

Jak bývá zvykem, uspořádala Holandská květinářská kancelář, zastoupená Ewening Public Relations kulatý stůl – seminář na téma jaro a Velikonoce, kde se přítomní seznámili s posledními trendy pro toto období, s trendy mladého nesmělého slunce a pohody.
Jako demonstrátor – florista se představil Pavel Hruška z Hradce Králové, který předváděl svoje kreace na daná témata.
Pavel Hruška není neznámým pojmem mezi floristy. V současné době je šest let spolumajitelem obchodu JOPA v Hradci Králové o celkové rozloze 100 m2, kde nabízí nejen řezané květiny, které pro něho částečně pěstuje kolega, zahradník Jaroslav Černý, taktéž z Hradce – jarní cibuloviny a slunečnice (část řezaného materiálu samozřejmě pochází z dovozu), hrnkové květiny, ale ne jako obyčejné hrnkovky, ale vždy jako umělecké dílo – to znamená naaranžované, upravené hrnky, například ke sv. Valentýnu. Vedle této nabídky se věnuje i prodeji přírodních produktů (čaje, svíčky, kosmetika).
Základní odborní vzdělání získal na zahradnické škole v Kopidlně, kde také po maturitě pracoval jeden rok jako mistr odborného výcviku a později jako vedoucí školní prodejny.
Po absolvování povinné vojny prošel mnohými podniky, takže dnes velmi dobře ví, co obnáší práce v technických službách – od likvidace listí po řez a údržbu veřejné zeleně.
Již tehdy ho silně přitahovala láska k sušeným květinám, které tehdy u nás byly dostupné jen ve velmi omezením sortimentu. Nejen, že je sušil, ale také pořádal po celé republice výstavy a ukázky aranžování. Tehdy ještě netušil, že zanedlouho se stane spolupracovníkem HKK, kde se bude spolupodílet na floristických trendech, které bude modifikovat pro naše poměry.
Ve své práci dává přednost netradičnosti, novým nápadům, což bylo vidět i na jeho ukázkách.
Nejen, že prodává, ale se i podílí na výzdobách při velkých akcích, jako byly nedávno v době předvánoční.
Jako mladík se zúčastnil Děčínské kotvy, kde vybojoval 1. místo v kategorii juniorů. Tehdy bylo mottem soutěže tak obligátní – Ať zní píseň přátelství a míru. Pro svoji práci použil tehdejší hit – žluté gerbery s tmavým středem. Dnes by téma bylo jistě jiné, nemluvě o materiálu.
Prvními předvedenými pracemi Pavla Hrušky byla malá jarní kompozice (3 kusy), zpracovaná do žluté vázy Primavera. Manžetu tvořil preparovaný a barvený islandský lišejník, červené květy pryskyřníků, stočené galaxové listy ve kterých byla jako v kornoutu nasypaná hrubá drť vaječných skořápek. Ústřední květ na vrcholku tvořila minigerbera. Velikonoční ráz aranžmá dodávala žlutá peříčka. Žlutá – červená – oranžová to jsou teplé barvy jara.
Poznámka na konec: Jak sám autor říká, vždy rád pracuje s menšími aranžmá, ale vždy ve skupinách a to od dvou až třeba po deset kusů.
Cena jednoho aranžmá se pohybuje kolem 200 Kč.
Vázaná vonička se opět opakovala ve dvou kusech. Základem byly květy tmavě červeného Ranunculus, který obepínal vonný Chamelaucium jako krajka. Pro upevnění kytičky použil floristickou bavlnu zpevněnou drátkem a kostičkovanou červenobílou mašličku. Hotové voničky vložil do skleněných konických váziček jednosměrně.
Jaro si můžeme přivolat jarní zahrádkou v košíčku, kde lem opět tvořil islandský lišejník s přisedlými květy mininarcisů a tulipánů. Vyšší patro tvořily kosatce a větvičky Chamelaucium, které je podpíraly při případné „jarní únavě“.
Předpokládaná cena 300 – 350 Kč.
Velikonoční kompozice (3 kusy) – základem se staly květináče polepené skořápkami, peřím a bavlnkami. Z roštíčka jakoby vykvétaly prvé jarní květy sasanek a narcisů, které byly spojeny červenou bavlnkou.
Předpokládaná cena 400 – 500 Kč.
Novinkou roku 2001 byl barevný Oasis, který dovoluje jeho obnažení, naopak vytváří nový efekt spojením aranžovacího a rostlinného materiálu. Vysoké aranžmá zpracované v modrém oasisovém materiálu tvořilo Ornithogalum, Iris, tráva Beergras. Zajímavé bylo spojení jednotlivého rostlinného materiálu pomocí barevných kolíčků.
Předpokládaná cena 1000 Kč.
Tulipány v jarním vánku byly posazeny do žlutého Oasisu, ozdobeného v horní části opět červenou bavlnkou. Tulipány byly tvarovány pomocí drátku. Pod vlastním květem byla spirálka z bavlnky, stejně tak byla spojena tráva. Celek tvořila dvě aranžmá.
Předpokládaná cena jednoho kusu 400 – 500 Kč.
Vázaná jarní kytice se středovými kosatci zjemněné trávou Beergras doplňovaly červené tulipány. Rustikální styl podtrhovaly krajky, kterými byly dozdobeny listy Aspidistra i tráv. Kytice byla převázána žlutou stuhou. Vazba byla umístěna do kulaté skleněné vázy.
Předpokládaná cena 1000 – 1200 Kč.
Vázaná kytice z minigerber (směsí barev), které byly jakoby volně rozhozené, neupravené, s vysokým stonkem, pod květy svázány krajkou a u paty, jako manžeta, doplněny listy Anthurium, které některé byly stočené a opět převázané krajkou, jiné byly použité v přirozeném stavu, Papyrus a Anigozanthos. Váza byla soudkovitá, skleněná, vyšší.
Předpokládaná cena 1500 – 2000 Kč.
Výsledkem semináře byl – jeden trend v mnoha tvářích, trend přizpůsobený naším podmínkám.
I zde můžeme použít v nadsázce úsloví, že zde pracoval: Mladý duch v těle floristy, bez ohledu na fyzické stáří. Pavel Hruška byl toho důkazem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *