Hýčkají si svého zákazníka

Tak nějak by se mohlo nazvat setkání, které jednou za rok pořádá firma Tulipa pro své věrné obchodní partnery a přátele, kteří nemají možnost se osobně setkat a které spíše znají pod číslem, intonací hlasu v telefonu nebo podle platební morálky. Jako dík za spolupráci vedení firmy připravuje již po několik let společenské setkání, kde se „nejen jí, pije a tancuje“, ale také se předvádějí novinky, které jsou těmi nejžhavějšími ve světě floristiky.

Tulipa již deset let září na podnikatelském nebi. Začínali ve Velké Chuchli v pronajatých prostorech Sadů, lesů, zahradnictví města Prahy. Protože pronájem není to „pravé ořechové“, 10. 7. 1994 se přestěhovali do nového, vlastního objektu v Praze–Jinonicích, kde sídlí dodnes. A jak se zdá, ještě hodně dlouho budou.
Po založení se firma z počátku orientovala především na dovoz holandského materiálu, dnes již čerpá ze všech lokalit světa.
Pro obchod s rostlinným materiálen a nejen s ním samozřejmě nestačila pouze administrativní budova, i když se slušným zázemím, a tak po dvou letech (1. 1. 1996) přibyl v areálu nový rychloobrátkový prodejní skelník s prodejní plochou 1000 m2, kde se soustřeďuje sortiment tuzemských výrobců doplněný dánským (který stále více expanduje), holandským a z dalších zemí.
V nabídce najdete řezané květiny, hrnkovky, ale i základní floristický materiál. Zákazníci si mohou zakoupit vybrané zboží na místě nebo pomocí ambulantního prodeje, který se uskutečňuje po celé republice.
Floristické show
Zahřívací kolo slavnostního setkání patřilo květinovému show, kterému kralovala Konni van Delft, která pracovala na téma Vánoce – Advent, ale nejet toto téma se vinulo po celé odpoledne v její tvorbě.
Co říci ke Konni? Snad jen to, že se narodila v Německu, ale již více než 27 let žije a pracuje v Holandsku. Na rozdíl od jiných nizozemských aranžérů nikdy neměla vlastní obchod, ale zaměřuje se na předváděcí show. Svoji práci miluje (jak jinak, bez toho to nejde) a ráda svoje nápady předává dál. Uděláme-li rekapitulaci hned na začátku, vidíme, že její vazby a aranžmá byla velmi střídmá, finančně nenáročná, líbivá a použitelná v každé domácnosti. Samozřejmě, že jejíma rukama prošla i velká aranžmá, ale i ta nesla v sobě jednoduchost, nápaditost a neopakovatelnost. Nerada používá umělé materiály, ale naopak do vazeb ráda vkládá části přírody.
Něco málo z tvorby
Za prvé – chci se vdávat (promiň mi můj věrný muži) a jako svatební kytici si přeji svatební věneček, který budu mít lehce pověšený přes ruku jako kabelku Vím, že k mému věku by příslušel tmavý, laděný do tmavě červené, ale ten bílo zelený z chryzantém byl nádherný. Byl vypichovaný do podložky Oasis, která byla překryta vodovzdornými pásky, aby se zamezilo poškození oděvu. Zadní strana byla začištěna galaxovými listy obtočenými stříbrným drátkem ze kterého bylo vytvarované i ouško. Slavnostní vzhled a vzdušnost dodávala Hedera a Tillandsia. Věneček vyžadoval poměrně hodně práce, ale náklady na materiál byly nízké.
Na stejném principu byl tvořen i druhý věnec, který by se hodil spíše pro starší nevěstu v těžších šatech. Mezi galaxovými listy vykukovalo Hypericum a tón v tóny byly i tři Zantedeschia ’Schwarzwald’s jednou tmavě červenou růží ’Grand Prix’, která lépe vynikne než několik menších.
Že svatební kytice nemusí být pouze bílá, barevná, ale stále více méně standardní, ukázala na zeleno žluté trojúhelníkové vazbě zpracované do držáku. Při tomto typu práce je potřebné dbát na rovnováhu, aby kytice nepadala. Neobvyklá kombinace drobných orchidejí, které vypadají jako divoké, dominantního listu Monstera a Codiaeum spolu se žlutými růžemi, červeným Hipericum a zelenými jablíčky směřovala do přírody.
Krásné „utajené“ aranžmá, které na prvý pohled působilo lehkým dojmem, ale ve skutečnosti bylo poměrně těžké a proto k fixaci materiálu Konni použila horizontální propíchnutí rostlin drátkem a jeho ohnutí, aby vše dobře sedělo. Jako podložka pod růži sloužil mech, která aranžérka velmi ráda používá. Žluté Cymbidium s hnědým středem a zelení tvořilo kaskádu. Pro podtržení slavnostní příležitosti je možné růži dozdobit perličkami. dejte uvázat jednoduchou i finančně nenáročnou, ale elegantní plochou kulatou kytice, které vévodí velká zelenožlutá chryzantéma obstoupena jemným závojem z Gypsophila. Tyfové listy jako pevný svazek spojuje drobný svazeček Gypsophila omotaný stříbrným drátkem a Tillansia.
Vánoční svátky jsou v našich představách spojeny především s adventním věncem nebo hrnkovou Poinsettia. Váš stůl může ale zdobit menší aranžmá, kde se snoubí listy a pouze část květu Hortensia s jablíčky, vánočními červenými koulemi a květem Protea. Aranžérka při upevňování jablíček výhradně používá špejle, na kterých napíchnuté plody vydrží 10 až 14 dní. Při použití drátku jsou za 3 – 4 dny zkažené a je nutno je vyměnit. Základ aranžmá je vlastně univerzální a „chochol“ je možné vyměnit podle ročního období nebo příležitosti.
Na velkém zelenočerveném adventním věnci se projevil i zimní trend Byzantine – lesklé korálky, červený drátek. Stočené listy Anthurium byly fixovány drátkem. Velké aranžmá bylo pěkné pro oči, ale podle zkušeností je i dobře prodejné. Cena věnce se v Holandsku pohybuje v rozmezí 80 až 90 NLG.
Nemáte místo pro velkou výzdobu, tak použijte drobnou dekoraci. V cívce s rovným oasisovým materiálem byl upevněn mechový kopeček do kterého byl posazen zelený květ Anthurium spolu s fialovou koulí. Zeleň uzavírala celý ráz aranžmá. Podobný bylo i roztomilé aranžmá v prodloužené linii, kde opět v cívce s vystouplým kopečkem mechu byl květ Gerbera a Gloriosa spolu se smrčkem a tvarovaným listem Strelitzia. Protaženou formu tvořila tráva s navlečenými korálky. Do stejné skupiny patřilo aranžmá v hranaté váze s jedním stonkem Eustoma ’Mariachi White’ doplněným okrasným zelenobílým zelím a větvičkou smrku. Konečný efekt netvořilo pouze vlastní aranžmá, ale i okolí, kde byly použity stejné zelné listy.
Jste moderní, jste in? Třeba aranžmá na modré podložce by bylo něco pro vás! Karton potažený papírem s proříznutým křížem (který pevně obejme stonky a nedovolí jejích pohybu, což není u kulatého otvoru) slouží jako dekorativní podložka třem bílým Eustoma, Asparagus a další doplňkové zeleni. Spodní strana bylo opět překryta zelení, takže bylo možné se ji podívat „pod sukně“. Slavnostní ráz dodávala modrá sklíčka.
Prací bylo více, ale místa není. Možná, že kdyby jste se stali zákazníky firmy Tulipa, měli by jste tu možnost se za rok přesvědčit sami o tom, že vztah dodavatel – odběratel může být i na dobré úrovni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *