Husqvarna v Čechách po deseti letech

Když švédský král Karel Gustav IV. zakládal čtyřicet jedna let po kruté třicetileté válce, konkrétně v roce 1689, v městečku u jezera Vättern, zbrojířskou manufakturu, nemohl tušit, že její výrobky pod značkou Husqvarna, posléze doslova obletí svět. Sotva ho také napadlo, že po více jak třech stoletích se budou v srdci Čech, v Čelákovicích u Prahy, seznamovat stovky obchodních zástupců a dealerů s horkými novinkami, pro prodej v příštím roce.

Z pohledu historie je deset roků, proti těm třem stům jedenácti letům, kdy poprvé vešlo jméno Husqvarna ve známost, přece jen malou kapkou v moři. To snad na první pohled. Na ten druhý, je tato firma svou výjimečností a svou hodnotou, plnou číší informací a poznání, z které mohou znalci dokonalých strojů za dobu již jedné dekády do sytosti čerpat.
Je jisté, že Švédové české země přece jen nakonec dobyli, ale ne děly a mušketami, ale svým umem a dovedností. Důkazem toho je, že světoznámá Husqvarna je na českém trhu pevně usazená už deset let. Taková doba uplynula od doby, kdy bylo zřízeno oficiální obchodní zastoupení, které navázalo na dodávku výrobků prodávaných na našem trhu od šedesátých let. Výsledkem je prodej bezpočtu řetězových pil a dalších speciálních výrobků lesní a zahradní techniky. Bez Husqvarny si dneska svou práci nedovedou představit profesionální lesníci a zahradníci. O kvalitě šicích strojů by zase své mohli říci lidé z krejčovských salónů.
To všechno si v Čelákovicích připomněli ti, kteří značku Husqvarna u nás vytvářejí – prodejci a dealeři. Příležitostí k tomu byla slavnost uspořádaná právě k těm deseti letům, 4.října. Odpoledne se, pro spolupracovníky firmy a kolemjdoucí, na prostranství před místním kulturním domem, představily na šesti stanovištích žhavé novinky třetího tisíciletí v koncepčním bloku „Nová komunální technika“ vytvořeném firmou.
Technické novinky byly zastoupeny zahradními traktory, provzdušňovači trávníku, odmechovači a prořezávači travních ploch, řezači travních koberců, pařezovými frézami a dalšími užitečnými stroji.
Za zmínku stojí především nová „trojková“ řada lehkých vyžínačů, která je zkonstruována pro použití jak na zahradě v kombinaci se strunovou hlavou, tak i pro náročnější podmínky při likvidaci husté buřeně ocelovými travními kotouči. Likvidace nepříjemné houževnaté vegetace podél plotů, obrubníků, cest, mezi mladými stromy, v příkopech nebo na opuštěných místech bez použití chemických přípravků je možná pouze pravidelným vyřezáváním. To bere v potaz nový sortiment křovinořezů a vyžínačů, který obsahuje stroje pro různou intenzitu používání a nástroje pro různé typy vegetace. Příkladem může být křovinořez Husqvarna 325 RXT určený pro zahrádkáře, chataře a chalupáře, který vznikl na základě požadavků profesionálů. Jeho předností je dělená hnací hřídel, která umožňuje jeho snadnou přepravu i v osobním automobilu. Po velmi jednoduché demontáži nosné tyče je možné tento křovinořez naložit do zavazadlového prostoru automobilu (například Škoda Favorit, Felicia apod.), bez nutnosti sklopení zadních sedadel. V základní výbavě tohoto křovinořezu je strunová hlava a čtyřbřitý travní kotouč, který umožňuje sekání vysoké husté trávy. Díky své nízké hmotnosti (4,9 kg) nezpůsobuje práce s tímto modelem únavu a pracovat s ním dokáží i ženy.
Večer pak patřil těm, kteří jméno firmy v naší republice vybudovali, tedy těm, kteří jsou v přímém kontaktu se zákazníky a poskytují jim výrobky a servis. Generální ředitel Åke Stråberg a vyhlásil nejlepší prodejce v kategoriích lesní a zahradní techniky za celých deset let.
Husqvarna si chce i u nás nadále udržet vedoucí pozici na trhu, svou poctivou houževnatostí si jí nejen upevňuje, ale udává i směr dalšího vývoje a tím je maximální soulad s životním prostředím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *