Hrnkové chryzantémy ze skupiny ´Multiflora´

Kulovité chryzantémy se dnes označují jako skupina mnohokvětých chryzantém Multiflora. V sortimentu převládá barva žlutá, která dosahuje 50 až 60 %, následuje růžová, hnědá, bílá, fialová a červená. Mezi populární odrůdy patří plnokvětá ’Varia Dark’ (žlutá) a jednoduchá ’Tripoli Purple’ (fialová).

Mezi novinky můžeme zařadit plnokvětou ’Sapiro’ (bronzová), ’Sapiro Red’ (červená), pomalu nakvétající ’Carpino’ (fialová) a jednoduchou, silnou ’Papiro’ (bílá), ’Remos’ (růžová s tmavým středem) a také krásně kulovitou ’Ostra’ (drobnokvětá, žlutá).
Kulovitá chryzantémy se masivně rozšiřují v posledních letech. Pro porovnání uvádíme, že v roce 2000 činil obchod na aukci 26 mil. NLG oproti 20 mil. NLG v roce 1996. Ve stejném období stoupl prodej růží ze 5,9 na 7,7 mil. rostlin (zvýšení + 30 % v počtu rostlin a + 21 % v prodeji).
Všeobecně kolovité chryzantémy, včetně starších odrůd, kvetou v průměru šest týdnů. Je to rostlina, která se spojuje především se svátkem Památky zesnulých. Ale nové tvary a barvy mění tento zažitý zvyk a z této, tak krásné skupiny, se stávají rostliny žádané po celý rok.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *