Holandské zahrady

Jistě každý návštěvník Nizozemska je uchvácen krásou zahrad či zahrádek, ať již to jsou obrovské mezinárodní přehlídky, jako je každých deset let pořádaná Floriade, nebo každoroční Keukenhof, krásné arboretum ve Wageningen, či jenom malé předzahrádky před rodinnými domky.

Nyní mají možnost se seznámit s významnými díly nizozemských zahradních architektů i filatelisté. V roce 2002 vydala poštovní zpráva v Nizozemsku (ptt) sérii šesti „letních dobročinných“ známek, jejichž námětem jsou holandské školkařské zahrady. Na každé známce je zobrazena kromě květiny i část jedné z těchto pozoruhodných zahrad, na nichž se podíleli i mezinárodně uznávaní zahradní architekti jako je Mien Ruys, Piet Oudolf (v loňském roce získal prestižní ocenění ve Velké Británii – Chelsea Flower Show) a Nick Roozen, který již navrhl řadu známých zahradních komplexů v Nizozemsku.
(1) Zahrada, kterou založili v r.1986 Fleur van Zonneveld a Eric Spruit na 1,2 ha velkém pozemku v městě Eenrum – de Kleine Plantage. Na známce je vyobrazen kultivar ořechoplodce Caryopteris ´Haevenly Blue´ z čeledi sporýšovitých – Verbenaceae.
(2) Rovněž pozoruhodnou zahradou je Mien Ruys tuinen v Dedemsvaart, který se nachází severovýchodně od města Zwolle. Zahrada byla založena známou krajinářskou architektkou Mien Ruys ve školce svých rodičů v roce 1925. Mien Ruys postupně zahradu rozšiřovala a obnovovala, takže v současnosti celý komplex tvoří 25 jednotlivých zahrad, každá se specifickým zaměřením (jako např. stará pokusná zahrada, vodní zahrada, zahrada bylinek, standardní trvalkové záhony, žlutá zahrada, sluneční záhon, rákosiny a mnoho dalších). Zahrady jsou nyní majetkem zahradnické nadace Mien Ruys, která se stará ve spolupráci s kanceláří architektů ’Mien Ruys´ o zachování jejího díla. Kromě toho je na známce vyobrazen kultivar zápleváku Helenium ´Rubinzwerg´ z čel. hvězdnicovitých – Asteraceae
(3) Školka Oudolf Kwekerij Oudolf v Hummelo. Školkař Piet Oudolf je význačným pěstitelem bambusů a okrasných travin. Vyobrazena je topolovka drsná (Alcea rugosa) z čeledi slézovitých – Malvaceae.
(4) Školkařská zahrada Lesní farma de Boschhoeve je umístěna poblíž místa Wolfheze u Arnhemu. Tato krajina je známa jako místo urputných bojů mezi angloamerickým paradesantním výsadkem a německým vojskem. Zahrada pořádá vždy na přelomu února a března „Slavnost sněženek“ (v sortimentu má být osm taxonů rodu Galanthus). Pro známku však byl vybrán pryšec (Euphorbia schillingii) .
(5) Čajová zahrada ve městě Weesp – de Theetuin, leží asi 20 km východně od Amsterodamu. Zahrada je na místě obklopeném řekou Vecht, a založili ji r.1983 Stan Gall, Nick Roozen a Jacqueline van der Kloet. Na známce je chrpa (Centaurea dealbata ´Steenbergii´).
(6) Zahrada Priona – Priona-tuinen byla založena v roce 1978 Henk Gerritsen a již zesnulým Anton Schlepers v Schuinesloot u domu, patřícímu rodičům A. Schleperse. Název pochází z přezdívky rodiny, kterou vymyslil Antonův otec. Jedna z částí je tvořena stříhaným zimostrázem (Buxus) v podobě houfu obrovských kuřat a vajec. Celý komplex je tvořen 17 různými typy zahrad, postupně budovaných, nesoucí názvy jako Orpine Garden (podle rozchodníku obrovského), Hochstaudenflur, motýlí zahrada, náměstí květináčů a pergol, dlouhý záhon, květinová louka, Kátina zahrada aj. Na známce je vyobrazen oman Hookerův (Inula hookeri) z čeledi hvězdicovitých – Astreraceae.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *