Autor
Kategorie:
Nezařazené

Hibiscus syriacus

Ibišek irský je jediným otužilým druhem početného rodu ibišků, který lze využít v našich zahradách jako okrasný keř. Kvete v bohaté paletě barev od červenec a srpna do konce září a patří k nejcennějším kvetoucím dřevinám pozdního léta a podzimu.

Původ a výskyt
Rod ibišek zahrnuje asi 300 druhů většinou tropického a subtropického původu. Především zastupuje byliny, které nejsou odolné vůči mrazům. Název napovídá o původu ibišku irského. Keř pochází ze Středního Východu, Sýrie, Indie a Číny a lze ho použít k výsadbám i v našich podmínkách. Stává se tak plnohodnotnou náhradou ibišku čínského, který používají sadovníci v zemích s mírnějším klimatem.
Charakteristika rostliny
Ibišek syrský je opadavý keř se středním, většinou vzpřímeným růstem, dosahuje výšky 2,5 m, středně až dobře odolný mrazům, mrazuvzdornost narůstá se stářím. Listy jsou trojlaločné, dlouhé 5 až 10 cm, hrubě pilovité, světle i temně zelené. Tvarem připomínají list chryzantémy. Keře kvetou již jako mladé rostliny. Květy má výrazné a bohaté, široce zvonkovité o velikosti 7 až 12 cm s nápadnými pesíky a bliznami. Jednoduché i plné květy se vyznačuje bohatou škálou tónů od sněhobílé přes růžovou, rudou, fialovou a modře fialovou. Kultivary jsou tak různorodé: jednobarevné, s odlišnou barevnou skvrnou i žíhané. Ibišek syrský výborně vynikne samostatně i sesazený do menších skupin.
Nároky na pěstování
Původ ibišku z pouštních a polopouštních podmínek se projevuje také v jeho nárocích. Ibišek žádá slunná teplá a dobře chráněná místa, částečně snáší i polostín, na kvalitu půdy není příliš náročný, vyhovují mu lehčí, dobře propustné teplé půdy.
Vysazují se většinou malé keříky s balem. Do zakořenění po výsadbě pravidelně zaléváme, později jsou nenáročné. Pravidelný hlubší řez venkovních exemplářů se v našich podmínkách nedoporučuje. Řez, pokud je nutný, se provádí na jaře před rašením. Opatrným řezem také regulujeme násadu květů u starších exemplářů. V našich podmínkách nejsou zcela otužilé, především v mládí snadno namrzají. S narůstajícím věkem stoupá i odolnost vůči chladu. Regenerační schopnost je uspokojivá.
V zimním období venkovní rostliny chráníme. Mladé rostliny celé balíme do chvojí nebo slámy, půdu v okolí přikrýváme listím. V méně příznivých polohách chráníme i starší rostliny především proti zimnímu slunci.
Ibišek jako hrnková rostlina
Ibišek se hodí i k pěstování v nádobách, kde se musí pravidelně stříhat. Prodává se také na kmínku vysokém přibližně jeden metr. Tyto ibišky v nádobách jsou působivé, ale choulostivé, důsledně je chráníme před mrazem, včas je přeneseme do místnosti. Samozřejmě v teplém období jsou v dekorativní nádobě nádhernou ozdobou teras a balkonů. Ibišky v nádobách udržujeme nižší než v zahradě. Pravidelně provádíme tzv. zpětný řez, který zajistí pravidelnou násadu květů. Keř kvete na mladém dřevě, na letošních výhonech. Musíme proto odstranit výhony, které předešlý rok obrazily na hlavních větvích. V zahradě uvedený řez můžeme provádět až v úplné dospělosti, kdy starší větve přestanou růst. S ohledem na možnost poškození mrazem postupujeme obezřetně. ibišek se používal a používá v zahradách francouzského slohu, často tvarovaný jako pyramida nebo naočkovaný na kmínku. V příznivých podmínkách vytváří doslova koberec květů až bizarních barev v době, kdy již kvete málokterý keř. Hojně se vysazuje po celém světě.
Rozmanitost květů
Mezi často vysazované druhy s jednoduchým květem patří např. odrůda ´Blue Bird´ s modrými květy, ´Red Heart´ se sněhově bílými květy a rudým středem, ´Hamabo´ se světle růžovými květy a rudým středem ´Ref. W. R. Smith´ je bílý, ´Woodbridge´ tmavě červený a ´Pink Giant´ sladce růžový. Také plnokvěté kultivary jsou různobarevné: např. ´Admiral Dewey´ je sněhobílý, ´Ardens´ modrofialový, ´Speciosus´ bílo-červený, ´Violet Clair Double´ lila fialový a ´Duke of Brabant´ červený. Poloplná odrůda ´Lady Stanley´ se barevně shoduje s jednoduchým květem odrůdy ´Hamabo´.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *