HB Zlatníky – 10 let na trhu

Velkoobchody, které mají ve svém sortimentu kompletní nabídku pro květinářské obchody je na našem trhu více. Ale společností, které v tomto oboru působí deset let a pod jednou značkou je už mnohem méně. Jednou z nich je i výhradně česká firma Hrdlička + Bílek, s. r. o., která právě v letošním roce oslaví desetileté výročí.

Pověstným dnem D se stal 13. červenec roku 1993.
Naštěstí se nejednalo o pátek, ale úterý, takže si v letošním roce může firma HB Zlatníky v klidu vychutnat svůj úspěch.
Jako každý jiný podnik, procházel i tento postupným vývojem.
U zrodu stáli dva společníci, a to Ing. Zdeněk Hrdlička a Ing. Petr Bílek.
Nejprve se naskytla možnost pronajmout si prostory bývalého farního statku přímo ve Zlatníkách.
Ty právě opouštěl Český zahrádkářský svaz. Vlastník objektu – církev, uvítala možnost prostory znovu pronajmout a tak mohl pan Hrdlička s panem Bílkem začít. Spolu se dvěma zaměstnanci otevřeli velkoobchod, který byl zpočátku zaměřen pouze na umělé květiny, proutěné zboží a ostatní doplňky. Během krátké doby ale zjistili, že musí nabízet svým zákazníkům něco víc, nejlépe kompletní sortiment.
Tak již po šesti měsících zařadili do svého sortimentu živé květiny – řezané i hrnkové, které v současné době tvoří 75 % obratu. Počet zaměstnanců vzrostl na dvanáct.

Kvůli stísněným prostorám statku byl problém najít chladící box vhodného rozměru. Naštěstí se podařilo sehnat chladící box z jednoho zrušeného řeznictví, který do jednoho z objektů zapadl přesně „na centimetr“. V areálu je také k dispozici zásobní skleník se sortimentem hrnkových květin.
Po třech letech provozu, v roce 1996, rozšířili servis zákazníkům o další službu – rozvoz zboží.
Nyní zboží rozváží čtyři auta. Kromě Prahy má firma HB Zlatníky své stálé zákazníky na Benešovsku, Vlašimsku, Příbramsku. Dále pak v severních a západních Čechách na Mostecku, Chomutovsku, Karlovarsku a úplně na západě naší republiky až v Ašském výběžku.
Jak již bylo řečeno základ firmy tvoří živé květiny.
Z řezaných květin patří mezi nejprodávanější tradiční růže. Z hrnkových to jsou velké dekorační rostliny.
Ty následuje bohatá nabídka sušených květin převážně od známé holandské firmy Hogewoning. Dále pak proutěné zboží, keramika, floristické potřeby a sezónní zboží.
Okrajově se firma zabývá i prodejem venkovních rostlin, jako jsou trvalky a okrasné dřeviny.

Mezi hlavní dodavatele řezaných květin patří firmy Capitol Flowers z Holandska a Siri Pietro z Itálie.
Zahraničními dodavateli hrnkových květin jsou zejména firmy Hans Visser a Disva z Holandska a firma Bög Madsen z Dánska.
S potěšením můžeme říci, že poměrně velká část hrnkových rostlin pochází od tuzemských pěstitelů. Jedná se hlavně o celý sortiment balkónových květin, jarní sadbu a na podzim o velký výběr hrnkových chryzantém.
Přitom je kvalita plně srovnatelná se zahraniční konkurencí a cena je nižší.
Proutěné zboží se dováží především z Číny, Polska a Ukrajiny.
Hlavním dodavatelem keramiky je Itálie, Německo a Portugalsko.
Floristické potřeby obsahují zejména kompletní sortiment Oasisu.

Firma klade velký důraz na dlouhodobé dobré obchodní vztahy jak s dodavateli zboží, tak i se svými zákazníky.
Mezi stálé odběratele patří nejen květinářské obchody, ale i cateringové společnosti, které se starají o výzdobu interiérů v mnoha pražských hotelích.
HB Zlatníky se snaží svým zákazníkům vyjít co nejvíce vstříc. Nejen kvalitním zbožím, servisem, ale i otevírací dobou, která je právě proto po sedm dní v týdnu, tedy i v neděli.
Správnost zvolené obchodní strategie je vidět v dnešní době, kdy sice roste spotřeba květin, ale na druhou stranu roste i tlak konkurence.
Nakonec nezbývá než popřát firmě a všem jejím zaměstnancům hodně úspěchů i do její druhé desítky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *