Floristický seminář v zasněženém Broumově

Město Broumov není pro floristy neznámým pojmem. Přesto, že se nachází v odlehlém cípu východních Čech, nalézají sem pravidelně cestu majitelé a zaměstnanci mnoha květinářství z různých koutů republiky.

Přivádí je nejen pořádání tradičních odborných seminářů, ale i velký sortiment, zvláště papírového zboží, který velkoobchod agentura EDA nabízí.
Broumovský výběžek vítal účastníky nádherným slunečným počasím, které naladilo na čtyřhodinový program v prostorách staré broumovské radnice.
Moderování se ujala , jak už je tradicí, majitelka firmy Eva Novotná. Podařilo se jí tentokrát přilákat přední české floristy z Brna. Své umění a schopnosti přijeli předvést Ing. Marie Bittnerová, Petr Matuška a Hana Doleželová. Úkolu inspirovat a předvést aranžování květin za použití aranžérského materiálu, který byl k mání o patro níže v odbytovém skladu, se zhostili s profesionální lehkostí a nadhledem.
Trendy
Začátek semináře patřil seznámení s trendy evropské asociace výrobců a aranžérů pro první pololetí letošního roku. Každému trendu byl vyhrazen jeden okenní výklenek. První, s názvem Barvy v pohybu, je charakterizovaná světélkujícími barvami používanými v akcentu s převahou bílé. Používaným materiálem jsou rozmanité typy plastů, průhledné sklo, kov a jemné lesklé stuhy. Určující barvou Ochrany přírody (Přírodní štít) jsou kovově přírodní odstíny, inspirované brouky v kombinaci s měděnými a neutrálními barvami. Využívá se především keramika s bohatou a vrstvenou glazurou, měď a jiné kovy hrající duhovými barvami, dřevo, vyfukované sklo, hlína, hrubá keramika, květiny s kořínky, zrna, plody a obilí. Třetí výklenek ukrýval Elegantní zrcadlení. Barvy tohoto trendu jsou teplé (s šedým nádechem) a neutrální, kombinované s akcenty světle pastelových odstínů. Použitý materiál je sklo v rozmanitých tvarech v lehkých barvách nebo bezbarvé, často lesklé, satén, damašek, krajka, drobná keramika, porcelán, sádra s reliéfy, papír a zrcadla. Výklenek čtvrtého navozoval atmosféru Kaleidoskopu (skládačky). Barvy zde jsou shromážděny takovým způsobem, že vznikají nečekané, překvapivé kombinace, ve kterých vynikají silné základní barvy. Doporučeným materiálem jsou plasty (průsvitné i neprůhledné), plexisklo, sklo, keramika a textil.
Každý začátek je červený
Červená – barva svátku svatého Valentýna vyzařuje radost, půvab a bezpečí. Podle slov Evy Novotné, je i první barvou, kterou človíček při příchodu na svět vnímá. Měla by být inspirací k přerušení kolotoče každodenních problémů, díky kterým často člověk zapomene vnímat krásu každého okamžiku našeho života.
Jarem všechno začíná
„Země se probouzí a nabízí člověku plnou náruč pokladů. Hned od začátku nešetří zlatem, barevnými drahokami, i když je občas ještě okrášlí diamantovým prachem jinovatky. Jaro je tu, nezadržitelně se dere a volá … Taky jeho vábení podléháte rádi? Je to jako v pohádce. Jednoho dne vzduch začne znenadání vonět, sluníčko svítí mnohem veseleji, ptáčci štěbetají a vyzpěvují, v zimou uválené trávě se zatřpytí a zvědavě vykouknou první kvítky.Člověk se rozhléde a najednou vidí, že pupeny na stromech jsou nalité, jen vystrčit první lístečky. Romantik vidí rozkvétající první kvítky, slyší zurčet potůčky, cítí něžnou vůni prohřáté země a slyší volání jara. Všichni se radujeme. Z tepla, z první včely, z květin … Je jaro, celoroční slavnost přírody začíná přehlídkou prvních rozkvetlých krás. Přece si je nenecháme ujít!“
Velikonoce v barvách duhy
Zimní slunce už se chýlilo za obzor a v Broumově se začínaly probouzet ze zimního spánku duhové Velikonoce. Bylo cítit, přesto, že byl sníh a mráz, nezadržitelnou blízkost svátků jara a znovuzrození. Inspiraci pro velikonoční svátky bylo možno čerpat jak z pestrých a zajímavých velikonočních vazeb, tak i z již hotových aranžmá a zajímavého komentáře, který obě tyto možnosti doplňoval a vysvětloval.
Velikonoce jsou velkou příležitostí pro Iris (v překladu duha) – květinu porozumění a hyacint, vydávající příjemnou vůni. Jarní květinou, vítající jaro je i tulipán (červená symbol krve a žlutá znovuzrození), který je ideálním materiálem při vytváření veselých květinových aranžmá. Bledule a sněženky přináší do aranžmá světlé odstíny zelené barvy symbolizující vše nové a rašící. Kombinaci fialové, červené a bílé doplňuje barva narcisů – žlutá.
Rozloučení
Závěr semináře patřil astrologii, podle které převezme vládu první jarní den Slunce – symbolizující energii, tvořivou sílu a vůli. Pokud se každý bude snažit tyto vlastnosti rozvíjet, nebude mít, doufejme, české květinářství a floristika potíže udržet a zvyšovat zájem stále širšího okruhu zákazníků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *