Flora rozdávala ceny

Nejvyšší ocenění Novitas Olomucensis udělované už od roku 1966 novinkám okrasných rostlin získala letos na jarní Floře Olomouc velkokvětá šarlatově zbarvená ledovka Begonia semperflorens Tango Červená F-1. Novou odrůdu určenou speciálně pro domácí tvrdší klimatické podmínky do soutěže přihlásila a vyšlechtila zahradnická firma Černý z Jaroměře.

V unikátní floristické soutěži aranžování chrámových prostor, jediné v rámci ČR, k níž se pořadatelé vrátili po tříleté přestávce, zvítězili aranžéři Středního odborného učiliště zemědělského z Rajhradu. Informovala o tom Zuzana Studená z pořádající firmy.
V soutěži o nejlépe řešenou expozici se třemi kategoriemi podle velikosti obsazené výstavní plochy si první místa odnesly firmy Jošt Import z Heřmanova Městce, pražská Bohemiaseed a Dopitaflor Studio z Brna. Ceny nejlepším tuzemským pěstitelům předali také zástupci Svazu květinářů a floristů. V kategorii hrnkových rostlin si zlato z Olomouce odneslo Odbytové družstvo CZ-Flora za výpěstek dahlie, z řezaných květin zaujala porotu gerbera Školního zahradnictví Ostrava. V kategorii balkónových květin patří letošní prvenství rovněž Odbytového družstvu CZ-Flora za výpěstek Pelargonia zonale. Cenu za obohacení sortimentu, udělovanou redakcí časopisů Zahradnictví a Floristika, získal Jošt import za novošlechtění Hippeastrum hybrid.
Při volbě hlavního tématu celé výstavy se letos tvůrci tvůrci nechali inspirovat lidovým zvykem z Vysočiny – jarním otvíráním studánek, sdělila Studená. Kouzelná kombinace vodních pramenů, jezírek a zelených luk s rozkvetlými květinami, doplněná májkami se spoustou pestrobarevných stuh, návštěvníky vesměs zaujala. Velmi obdivovaná byla také přehlídka novinek balkónových květin domácích i zahraničních pěstitelů, s novými odrůdami petúnii, lobelek, muškátů, surfinií, milionbells, diascií a mnoha dalších druhů hospodyňkami tak oblíbených „balkónovek“. Počtem ale jarní Floře dominovaly cibuloviny – narcisy, lilie, tulipány, hyacinty a jiné. Jen do záhonů Smetanových sadů a botanické zahrady výstaviště vysadili zdejší zahradníci 72 tisíc tulipánů doplněných 21 tisíci maceškami.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *