Euonymus alatus (brslen křídlatý)

Charakteristika rostliny Rod brslenů zahrnuje širokou skupinu opadavých a někdy i stálezelených keřů, nízkých stromů a pnoucích i plazivých dřevin. Zástupce zhruba v počtu 170 druhů najdeme v Evropě, Asii, Severní Americe a Austrálii.

Brslen křídlatý je opadavý keř, vhodný do našich podmínek. Rychle dorůstá do konečné velikosti. Tvar keře je polokulovitý s vystoupavými větvemi, na obrysu působí řídce. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, podlouhle vejčité, temně zelené. Na podzim se výrazně vybarvují do červena. Nevýrazné nazelenalé květy jsou seskupeny v chudokvěté květenství. Kvetou v červnu a postupně dozrávají v typické tobolky známé jako biskupské čepičky. U brslenu křídlatého jsou sytě červené (na rozdíl od brslenu evropského, který planě roste a má je růžové). Větve jsou čtyřhranné s výraznými korkovými lištami po stranách. Kořenový systém je bohatý a dobře větvený.
Nároky na pěstování
Světlomilná dřevina, se nejlépe vybarvuje na podzim na slunečném stanovišti. Rostou ale i v polostínu a stínu. Nejlépe mu vyhovuje středně těžká a přiměřeně vlhká zahradní zemina, ale obecně není na kvalitu půdy zvlášť náročný. Patří mezi vápnomilné rostliny. V našich podmínkách je brslen křídlatý otužilý a dobře snáší i znečištěné ovzduší. Nejvhodnější doba výsadby je v bezlistém stavu v předjaří. Ze škůdců bývá napadán žlutočerně tečkovanými housenkami (Hyponomeuta evonymi), které mohou způsobit i holožír. Při výskytu ihned likvidujeme jejich hnízda a ošetříme keř insekticidy. Také mšice někdy napadají listy. .
Použití
Výrazným estetickým prvkem u brslenu jsou především větévky, které svou atypickou stavbou jsou dekorační i v bezlistém stavu. Větve a větvičky mají výrazně nápadné korkové lišty, působí nezvykle a dekorativně. Pozoruhodné je především podzimní, svítivě temně červené vybarvení listu. Také odrůdy původního druhu se vybarvují do jasných červených odstínu. Brs1en křídlatý využíváme jako soliterní dřevinu. Umisťujeme jej tak, aby byl dobře viditelný, především na podzim a v zimě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *