Drobnosti o českém šlechtění okrasných rostlin – Streptocarpus x hybridus – tořivka zahradní

Všechny tořivky pěstované v zahradnických kulturách jsou hybridního původu. Vesměs se jedná o složité křížence různých druhů domovem v tropických horských lesích. Dnešní sortiment je poměrně bohatý na odrůdy a rasy.

Zpočátku se křížily vzájemně původní botanické druhy v botanických zahradách. Již začátkem minulého století se zařadily mezi hlavní šlechtitelské cíle kritéria jak pro pěstování v květináčích (co nejnižší, kompaktní vzrůst, relativně menší list), tak hlavně pro kulturu k řezu (co nejdelší stopky). U obou těchto hledisek byla také významná velikost a čistota barvy květu, bohatost a trvanlivost kvetení. Pro produkční květinářství je významná i ranost nakvétání. Evropský sortiment vytvořily hlavně angličtí a němečtí případně holandští šlechtitelé. Časté jsou směsi barev (např. ´Farbwunder-Standard-Keller´, ´Fleischle-Hybriden´ a mnoho dalších). Ale zájem o čisté, vyrovnané barvy stále vzrůstá. V poslední době se využívá také heterózní efekt, který se může promítnout do velikosti květů i bohatosti případně ranosti kvetení (např. ´Concorde F1´, ´Königsspiel F1´, ´Royal F1´ aj.).
Náš nejstarší výpěstek tořivky vznikl v Lednici na Moravě kolem r. 1890 a spadá ještě do období křížení převážně původních druhů. Tehdejší ředitel lichtenštejnské zahradnické školy v Lednici V. Lauche předvedl r. 1894 na jedné z besed ve Vídni, které se konaly dosti pravidelně pod označením „Sprechabende über das Gesammtgebiet der Horticultur“ mezidruhového křížence S. wendlandii x S. watsonii. Obdržel jméno Streptocarpus lichtensteinensis. Měl pouze dva listy, jeden větší, až 30 cm dlouhý a až 18 cm široký, vejčitě eliptický, zelený, slabě lesklý až sametově drsný, na rubu s purpurově červeným nádechem. Druhý list byl mnohem menší, nahoru stočený. V paždí většího listu vyrůstaly 3 – 4 a u menšího 1 – 2 květní stonky, purpurově zelené, chloupkaté a až 40 cm vysoké. V jejich horní třetině bylo 16 i více květů, 55 mm dlouhých s drobnými, úzce čárkovitými kališními lístky. Květní koruna byla 5laločnatá, asi 35 mm široká, temně modře liláková. Postranní cípy se třemi, v jícnu purpurovými a směrem k lemu namodralými pruhy. Střední modrý cíp měl tři bílé pruhy. Rostlina měla intermediární charakter. Od S. watsonii, který je sám křížencem S. rexii x S. dunnii, zdědila větší počet listů i větší květy a od S. wendlandii jeho známý velký list a vyšší, bohatě nasazené květní stonky. Kříženec kvetl již v prvém roce. Jeho popis byl spolu s vyobrazením zveřejněn v časopise Wiener Illustrierte Garten-Ztg., roč. XIX, sešit 10, str. 357 – 60, r. 1894. Možná se jednalo o unikátní, jedinný výpěstek. Ale i tak se tato lednická tořivka zařadila do počátečního období evropského šlechtění této květiny.
Naše ojedinělé novodobější šlechtění rodu Streptocarpus je spojené se jménem M. Vackeové, která se za svého působení jako vedoucí Šlechtitelské stanice Sempry v Klánovicích u Prahy zabývala již kolem r. 1960 vyšlechtěním odrůd v čistých barvách. Její křížení a selekční práce vyústily r. 1967 zapsáním tří výpěstků do Listiny povolených odrůd : ´Ivo´ (syn. ´Dalibor´- rostliny asi 20 – 25 cm vysoké, 40 – 45 cm široké, středního vzrůstu, květy bílé, v jícnu s namodrale purpurovou kresbou), ´Kleo´ (syn. ´Cleo´, ´Roman´ – rostliny asi 20 cm vysoké, 30 – 40 cm široké, vzrůst slabší, květy světle karmínově červené, v jícnu bílé s pravidelnými světlejšími pruhy) a ´Livio´ (syn. ´Leon´ – rostliny 20 – 25 cm vysoké, až 40 cm široké, středního vzrůstu, květy ve třech barevných odstínech – modré s fialovou vnitřní kresbou, fialové s purpurovou kresbou a fialové s fialovou kresbou). Všechny tři výpěstky byly již moderními hrnkovými odrůdami, vhodné i pro velkovýrobu a dobře množitelné semenem. Jejich pozdější udržovací šlechtění ale nebylo zřejmě dosti uspokojivé a všechny tři klánovické tořivky byly kolem r. 1980 vypuštěny z Listiny povolených odrůd. I tak můžeme toto české trio odrůd hodnotit jako krátkodobější kvalitní příspěvek do moderního sortimentu našeho květinářství v 80. letech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *