Drobnosti o českém šlechtění okrasných rostlin – Solanum x hendersonii – lilek Hendersonův, jeruzalémské třešně

Zřejmě kříženec druhů Solanum capsicastrum a S. pseudocapsicum. Podle některých botaniků se má správněji psát S. pseudocapsicum var. hendersonii. V období první republiky a ještě za druhé světové války náležel tento vděčný a nenáročný lilek k oblíbeným hrnkovým květinám ozdobných svými plody.

Tato obliba byla podmíněna vznikem vynikající odrůdy s velkými, vstřícně postavenými korálově červenými bobulemi – jménem ´New Patterson´. Uvedla ji na trh firma Zieger ve Farmsen v Clevelandu. Tatáž firma vyšlechtila časem ještě žlutoplodý protějšek ´New Patterson Goldball´. Později se ještě objevily odrůdy s květy čistě bílými – ´Alba´ a ´Snow White´. V posledních letech prodělává tato kultura svoji renezanci, hlavně díky rozsáhlému sortimentu odrůd u jejich výchozích rodičovských druhů S. pseudocapsicum (původem z Madeiry) a S. capsicastrum (původem z Brazílie).
V r. 1946 zkřížil známý šlechtitel J. Vyskočil na Mělníce vzájemně obě clevelandské odrůdy, tedy ´New Patterson´ a ´New Patterson Goldball´. Tuto kombinaci pak zopakoval ještě v dalším roce (1947) a další selekcí získal ustálený nízký, žlutoplodý typ. Je s podivem, že šlechtitel Vyskočilova formátu tento svůj výpěstek řádně nepojmenoval, pouze jej popsal r. 1956 (tedy 10 let po prvním křížení) v časopise Ovocnářství a zelinářství č. 9, str. 271. Zde také uvádí jako svůj hlavní šlechtitelský cíl nahradit obě vyšší výchozí odrůdy nižším výpěstkem, vhodným hlavně pro hrnkovou kulturu. Jeho lilek se pak na delší dobu úspěšně rozšířil do tržního sortimentu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *