Drobnosti o českém šlechtění okrasných rostlin – Myosotis sylvatica (syn. M. alpestris hort. non F. W. Schmidt) – pomněnka lesní

U nás dobře známá květina rostoucí na původních stanovištích v podhorských až horských oblastech celé Evropy a Malé Asii. V květinářství se pěstuje hlavně jako dvouletka. Její odrůdy se rozlišují do dvou základních skupin : vyšší (až 35 cm vysoké, vhodné hlavně k řezu) a nízké (nejvýše 20 cm vysoké, kompaktní až polštářovité, vhodné pro rabatové výsadby a hrnkovou kulturu).

Do první skupiny dosud náleží např. výpěstek ´Express´ (světle modrý), ´Blauer Korb´ (temně modrý), ´Karminkönigin´ (karmínově růžový), ´Blauer Strauss´ (temně modrý), ´Musik´ (velké, temně modré květy) aj. V druhé skupině stále dominuje ´Blaue Kugel´ (modrý, jen 15 cm vysoký), ´Bluesylva´ (až 20 cm vysoký), ´Nana Compacta Indigo´(temně modrý), ´Victoria´ (světle modrý), ´Victoria Rosea´ (růžový), ´Alba´ (bílý) a další. Tento sortiment vznikl hlavně zásluhou německých a anglických šlechtitelů.
Do naši Listiny povolených odrůd byla r. 1959 zařazena snad první česká odrůda ´Safír´ vyšlechtěná ve Výzkumném ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích. Vynikala sytě modrými květy, které byly až dvakráte větší než u zahraničních odrůd tehdejšího sortimentu. Kvetla bohatě a dlouho. V Listině povolených odrůd ale nebyla již delší dobu zastoupená. Ještě kolem r. 1966 byla pomněnkám – hlavně ale M. x hybrida – v Průhonicích věnována větší pozornost, zejména se zřetelem na rychlírenské účely. Konkrétní odrůdy ale již nebyly vyšlechtěny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *