Drobnosti o českém šlechtění okrasných rostlin – Myosotis palustris – pomněnka bahenní

Tento druh je v Evropě až po Sibiř původní. U nás roste hojně hlavně na vlhkých lukách, podle potoků a ve stinných vlhkých lesích od nížiny do subalpinského pásma. Uplatní se jako trvalka, ale i v hrnkové kultuře k přirychlování.

Pro posledně jmenované účely se dobře hodí odrůdy dříve uváděné pod označením var. semperflorens – jako např. ´Perle von Ronnenberg´ (květy velké, temně modré), ´Graf Waldersee´ a ´Blaukugel´ (velmi rané, vhodné k přirychlování, květy modré) a další, vesměs německého původu.
Pod značením Myosotis palustris semperflorens ´Sensation´ uvedl karlovarský zahradník O. Mau do obchodu svoji pestrolistou pomněnku. V téže době se objevil obdobný výpěstek v Erfurtu u zahradníka C. Hauna, kterému se ale nepodařilo tuto svoji pestrolistou formu delší dobu udržet. O. Mauovi se dařilo mnohem lépe. Dokázal svoji podchycenou odchylku ve větším množství namnožit tak „ … že, mohl již po roce větším obchodním firmám novotinku tuto nabídnouti a přijetí její bylo velmi mnohoslibné …“. Zakrátko ale skleník se všemi rostlinami nešťastnou náhodou vyhořel a „ … tak se stalo, že Mau více nikde neofferoval, za to ale objevily se tisíceronásobné nabídky u jednoho lipského zahradníka …“. Tolik o osudu jedné karlovarské pomněnky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *