Drobnosti o českém šlechtění okrasných rostlin – Geum coccineum – kuklík šarlatový

Pochází z Balkánu a Malé Asie, roste na subalpinských vlhkých lukách. V zahradních kulturách se vyskytuje velmi často jeho var. heldreichii s velkými, poloplnými, rumělkově červenými květy.

Hybridizace tohoto kuklíku byla před r. 1910 obzvláště intenzívní v Anglii a Holandsku, zaměřená jak na velikost a zbarvení květů (např. ´Orangeman´, ´Fire Opal´, ´Princess Juliana´ aj.), tak i na nižší vzrůst (hlavně za použití var. heldreichii). V Německu se zušlechťováním tohoto druhu zabýval v Ronsdorfu G. Arends a uvedl již r. 1903 svůj kuklík G. heldreichii ´Magnificum´.
U nás uvedl kolem r. 1952 zahradnický závod brněnské Vysoké školy zemědělské v Olomučanech u Blanska (bývalá firma Bři Schützové) svoji novinku označenou jako G. coccineum hybridum I. s následující charakteristikou : „… Svítivě šarlatově červené, poloplné růžičky od června až do srpna. Je-li zavčas seřezán, kvete ještě déle. Snáší polostín a vyžaduje na zimu lehkou přikrývku. 50 – 60 cm vysoký…“. Práce na tomto výpěstku se pravděpodobně zúčastnila tehdy známá trvalkářka M. Müllerová. V současném sortimentu se již neobjevuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *