Drobnosti o českém šlechtění okrasných rostlin – Bouvardia – bouvardie, buvardie

Tento rod z čeledě Rubiaceae zahrnuje asi 30 druhů, které jsou vesměs domovem v Mexiku a ve střední a jižní Americe. Původní druhy nemají větší zahradnický význam. V květinářské praxi se pěstují hlavně kříženci B. longiflora s B. leiantha nebo B. ternifolia, označované jako B. x hybrida či B. x domestica (hrnková kultura, k řezu).

Šlechtění se zaměřilo hlavně na bohatost kvetení a na velikost, stavbu a zbarvení květů. Dnešní, poměrně omezený sortiment, se rozděluje na dvě základní skupiny : výpěstky s jednoduchými květy (např. ´Candidissima´ – bílé, ´President Cleveland´- svítivě červené, ´Rosalinde´ – růžové aj.) a výpěstky plnokvěté (např. ´Alfred Neuner´- květy bílé a silně vonné, ´Bridesmaid´ – růžové, ´Hogarth Flore Pleno´ – červené aj.). Největší zásluhu na složení dnešního výběru odrůd mají šlechtitelé v Anglii, ale také v Německu, Francii i Holandsku. Poněkud novějšího data je odrůda ´Mary´ (patří k B. longiflora – květy graciézní, růžové) a výpěstky řazené k B. ternifolia, jako např. ´Giant Peak´ (květy růžové), ´White Joy´ (kvete většinu roku čistě bíle) a další.
Při popisu jednotlivých exponátů na třetí tzv. „temporäre Gartenbau-Ausstellung“ konané 20. – 26. září r. 1898 ve Vídni, uvádí téhož roku A. Burgerstein ve Wiener Illustrierte Garten-Ztg., č. 10, str. 336-348, mimo jiné, také novinku bouvardie vyšlechtěné klatovským zahradníkem V. Svobodou. Ale její popis zde bohužel chybí a ani v jiných dostupných pramenech nebyl zatím objeven. Odrůda měla zřejmě spíše lokální význam a časem zapadla. Svědčí ale o jisté všestrannosti tohoto proslulého, již novodobějšího klatovského karafiátníka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *