Dotační výsadby drobného ovoce

Vláda dotuje některé výsadby ovocných druhů drobného ovoce. Jsou to rybíz, maliny a angrešt. Mám zkušenost, že většinou je vyplaceno asi 50 % slibované částky. Výsadby drobného ovoce se neplotí, nejsou potřeba zpevněná plata a jiné doprovodné investice, což znamená, že vyplacená částka je na výsadbový materiál.

Protože se v dnešní době vysazují (většinou) moderní odrůdy, například u angreštu odolné padlí, u rybízu odolné roztočům a padlí a díky větší odolnosti na chlad v době květu s jistým výnosem, u malin je to několik typů rostlin – jednoplodící na dvouletém dřevě, jednoplodící na jednoletém dřevě a remontantní – je možné pomocí těchto typů značně prodloužit doby sklizně. Ceny za vykupované ovoce dnes taky nejsou konstantní jako za předešlé éry, ale podléhají různým výkyvům. V současnosti jsou například ceny rybízu nízké, podobně jako před deseti léty, ale několik let zpátky se za kilo černého rybízu platilo více než za kilo jahod. V té době nechtěl nikdo na své rybízovny ani sáhnout a dobrá byla každá větvička, stejně jako každý ar přestárlé, zanedbané výsadby. Dnes, když je cena dole, je čas na rekonstrukci výsadeb, aby se nové výsadby rybízu přiblížily těm v zahraničí.
U angreštu jsou odolné odrůdy limitující. Jiné nemá cenu do velkovýsadeb vysazovat. Vedle toho je třeba zkoušet odrůdy méně trnité a vyrobené ve tvaru keře, aby bylo možné sklízet plody pomocí kombajnu. Ceny za kg angreštu jsou velmi dobré, u maliníku jsou ceny rovněž slušné. Zde bych odrůdy rozdělil podle půdních a klimatických podmínek na dvě skupiny: standardní odrůdy – plodící na dvouletém dřevě a remontantní, které se hodí i do horších podmínek. Odrůdy plodící na jednoletém dřevě je naopak lepší dát do oblastí s co nejlepší bonitou půdy, doplňkovou závlahou atd.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *