Dochan (Pennisetum), proso (Panicum), ozdobnice (Miscanthus) a drobné bambusy

Trávy i bambusy se vyznačují odlišným vzhledem a vytvářejí samostatnou skupin - mají přízemní listy a další úzké listy střídavě vyrůstají ještě na lodyhách - stéblech. Oboupohlavní květy jsou seskupeny v latách, hroznech nebo klasech. Jsou zde rostliny plně mrazuvzdorné i choulostivé, které hynou při poklesu teplot k nule.

Dochan (Pennisetum)
Pennisetum zahrnuje vytrvalé i jednoleté trávy z tropických a subtropických oblastí Afriky a Jižní Ameriky.
Dochan pýřitý (Pennisetum villosum), vousatec je dekorativní vytrvalá tráva původem z Etiopie.Vytváří husté trsy ostrých listů, dosahuje výšky 60 – 100 cm. Hlavním ozdobným prvkem jsou měkké pýřité chomáče kvetoucích klasů od července do pozdního podzimu jejichž barva se postupně mění od světle zelené až po šedobílou. Klasy pro dekorativní vazbu se řežou před rozkvětem.
Mezi nejpěstovanější druhy patří dochan psárkovitý (P. alopecuroides. s nápadným svítivým květenstvím. Starší rostliny méně kvetou, proto je pravidelně dělíme a přihnojujeme.
Penissetum orientale dorůstá do výšky asi 40 cm, klasy jsou zpočátku světle fialové, později slámově zbarvené. Používá se do přírodních suchých partií.
Dochany vyžadují propustnou vzdušnou půdu a slunečnou polohu. Semena se vysévají v kláscích do volné půdy nebo častěji se pěstují ze sazenic. Nadzemní část se seřezává na jaře. Na zimu se na rostliny nahrnuje listí. Klasy se používají také do vazeb, seřezáváme je těsně před rozkvětem.
Proso (Panicum)
Proso zahrnuje kolem 500 druhů jednoletých i vytrvalých trav. Jsou to statné trsnaté rostliny s latovitým květenstvím.
Proso vláskovité (Panicum capillare) je jednoletá tráva, která pochází ze Severní Ameriky a
dorůstá do výšky 60 – 100 cm. Vytváří vzdušné trsy se širokými listy a řídké latovité zelenohnědé květenství. Vyžaduje teplé polohy. Většinou se předpěstované sazenice přesazují v polovině května
do volné půdy. Kvete v červenci a srpnu. Daří se ji v teplých polohách a na výsluní. Žádá záhřevné
živné lehké půdy. Laty se suší v době květu i po odkvětu.
Proso prutnaté (P. virgatum) má také okrasnou hodnotu, především odrůda ‚Strictum‘ se silnými pevnými stébly a světle zelenými listy s hnědým nádechem. Laty jsou hnědé. Dorůstá až 180 cm. Používá se jako solitéra v parcích i zahradách, vyžaduje slunné místo a dostatek vláhy. Vysazuje se často poblíž vodních ploch.
Ozdobnice (Miscanthus)
Patří sem vytrvalé vyšší trávy s dřevnatými oddenky, úzkými listy a květy uspořádanými v péřovitých latách. Rostou volně od Himalájí po Japonsko. Využívají se v okrasném zahradnictví. Používají se především do volných přírodních seskupení a patří mezi dominantní rostliny. Některé jsou mrazuvzdorné, jiné před chladem chráníme.
Nejčastěji se pěstuje ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) pocházející z Číny a Japonska. Vysoká tráva vytváří vzpřímené trsy podlouhlých listů s výraznou žilkou uprostřed. Její kultivary patří mezi nejkrásnější traviny zahrady. Pro pěstování je optimální dobrá výživná půda. Pozdě raší. Vysazuje se na jaře, množí se dělením trsů. Nadzemní části se seřezávají až na jaře, kdy také potřebují dostatek vláhy. Podle kultivaru dosahuje výšky 120 – 200 cm. Vyžaduje zimní ochranu.
’Gracillimus‘ má sytě zelené úzké tuhé listy, často se vybarvují do bronzová, obloukovitě se ohýbají, dosahují výšky asi 170 cm. ‚Strictus‘ – vzpřímené listy jsou příčně žlutě pruhované, ‚Zebrinus‘ -podobný jak odrůda ‚Strictus’, ale listy jsou převislé. Odrůda ‚Silberfeder‘ vyniká svým péřovitě větveným květenstvím. U odrůdy ‚Variegatus‘ se širší podélně žlutobíle pruhované listy obloukovitě ohýbají.
Bambusy
Zahrnují stále zelené trvalky s oddenky. Od vytrvalých trav se většina bambusů liší dřevnatým, dutým stéblem, které je většinou zeleno hnědé a obsahuje oxid křemičitý.
Kopinaté listy mají síťovitou žilnatinu. Květy vyrůstají nepravidelně a nemají okrasnou hodnotu. Jsou chladuvzdorné až plně mrazuvzdorné. Rostou na chráněných, nepříliš suchých stanovištích, na slunci
i ve stínu. Většina rostlin dosahuje velkých rozměrů a bujně se rozrůstají do šířky.
Pleioblastus variegatus (Arundaria variegata) je stálezelený pomalu se rozrůstající bambus s úzkými
bíle proužkovanými listy, stébla se naspodu rozvětvují. Dorůstá do výšky 80 cm, vyžaduje slunečné polohy, mírnou zálivku, je plně mrazuvzdorný.
Sasa veitchii představuje stále zelený, pomalu se rozrůstající bambus. Stébla má fialová v kolénkách větvená, listy asi 25 cm dlouhé s bílými okraji, dělené, dorůstá do 1,5 m.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *