Cukerný roztok láká predátory hmyzích škůdců

Slunéčka patří mezi nejlepšími přátele zahradníka - živí se mšicemi, roztoči, vajíčky můry zelné a jinými obvyklými zahradními škůdci. Současný výzkum státní university v Utahu naznačuje, že lze přilákat slunéčka do zahrady jednoduchým cukerným roztokem.

V šesti oddělených testech výzkumníci z této university zjistili, že postřikování centra vojtěškových polí cukernou vodou zvýšilo počty slunéček o 200 % až 1300 % už v jednom nebo dvou dnech po postřiku. Když výzkumníci stříkali cukerný roztok podél mezí a po okrajích polí, množství všech druhů slunéček v tomto prostoru se zvýšilo po celém poli a to ukázalo, že užitečný hmyz byl přilákán do pole i ze vzdálených prostor.
Cukerný roztok napodobuje lepkavé sladké „orosení“ vylučované mšicemi, jednou z oblíbených kořistí slunéček. Slunéčka jsou lákána, sladkou rosou, protože to naznačuje přítomnost mnoha mšic.
Vyvíjení prostředků, aby přitahovaly užitečný hmyz není novou technikou, neboť na trhu je množství prostředků pro členovce, založených na cukru. Ale výzkum v Utahu je významný, protože potvrzuje, že lze přilákat tyto požírače škůdců s ničím víc než obyčejnou kostkou cukru.
Jednoduchý recept: vmíchejte prostě asi 140 g cukru do jednoho až 1,1 l vody, pak použijte kropicí konev k postříkání rostlin, které mají problémy s mšicemi.
V časopise Entomophaga jsou shrnuty studie, které zkoušely cukerný roztok při lákání užitečných druhů hmyzu, například denivek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *