Co přinesl školkařský veletrh

Plantarium bylo ve znamení změn, nedostatku vody a možná, že také naší ostudy … Již při prvních krocích po výstavišti si návštěvníci všimli nového barevného uspořádání jednotlivých sektorů, které tak napomohly lehké orientaci

Motto výstavy: Emoce napomáhají obchodu se projevila i na uspořádání jednotlivých stánků. Ty tam jsou doby černých PE přepravek, strohé koncepce jednotného rázu. Dnes se snaží každý pěstitel, obchodník či servisní služba upoutat pozornost návštěvníků.
Základní sortiment i novinky se opět těšily pozornosti všech. A bylo z čeho vybírat. Mění se poloha pěstitelů, dodavatelů, kteří se stále více a více stávají konzultanty odběratelů, kterým vyplňují jejich přání.
Velká pozornost byla věnována veřejné zeleni, což mohou být jednak malé kousky zelené plochy stejně tak jako velké parky nebo mezibloková-vnitrobloková zeleň.
Letošní letní slunné dny byly snad vhodné pouze pro některé rekreanty, kteří měli to štěstí být v blízkosti čisté vody. Naši zahradníci naříkají nad nedostatkem vody a často říkají – holanďané se mají, ty podobné problémy neznají. Ale opak je pravda. Nebývalé sucho způsobuje nesmírné škody zemi plné vodních kanálů. Podniky, které nemají vybudovány velké vodní rezervoáry, pláčí. Nedostatek vody se těžko dodává z jiných zdrojů. V západní části země se nedostatek vody řeší používáním vody z IJssel, kde je hlavní vodní zásobárna. Ovšem slaná voda má katastrofální dopad na kultury citlivé na zasolení, kam patří mnoho školkařských, které jsou soustředěny kolem Boskoopu. Po složitých jednáních bylo povoleno vybraným podnikům bez zásobáren vody odběr z řádů pitné vody. Každý odběr však musí být kryt smlouvou.
Mnozí se asi ptají, proč se nepoužívá voda z kanálů, kterých je všude plno. Ano, vody je teoreticky dost, ale … Voda má nevhodné složení a používá se v největší nouzy, při odčerpání a tím při poklesu hladiny dochází ke statickým poruchám staveb a zařízení (proto byly vloni obavy o prudký pokles hladiny vody pod domy u nás). Již dnes tyto škody jdou do obrovských výšek. Viděla jsem poprvé vypálenou trávu, vyschlé mělké kanály, vyčerpané vodní rezervoáry o obsahu několika tisíc m3, popraskané a poškozené domy a zařízení. Bezvadně upravené plochy se začínají bortit a závlaha se poškozuje.
Všechny síly se mobilizují. Během krátké doby byl položen náhradní rozvod vody, který ale nestačí. Přísně se kontrolují všechny odběry a postihují se ty černé. Zatím dodávky čerstvé vody (ne z rezervoárů) mohou odvrátit hlavní katastrofu. Zahradníci v Boskoopu mohou průběžně velkoplošně zalévat.
A jak to bylo s tou ostudou? Také bych se ráda někoho zeptala! Vždy jen slyšíme, že naši zahradníci nemají možnosti vystavovat v zahraničí. Často hovoří o tom, kam by rádi jeli. Na Plantariu měli zajištěno bezplatných 15 m2 výstavní plochy přímo ve vstupní části vlevo. Pod českou vlajkou bylo prázdno. Nic a nikdo. Pouze na přepravky bylo možné si sednout a ulevit bolavým nohám. Těžko se potom vysvětluje, jak k tomu došlo. Přitom stačilo tak málo – dát se konečně dohromady a udělat něco společného – pořádného. Ve vedlejším stánku vystavovali němci naši okrasnou jabloň jménem ’Fontána’. Se smyslem pro humor by se mohlo říci, že život tropí hlouposti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *