Co letos vysejeme?

Společnost Semo, s. r. o., není jistě třeba dlouho představovat. Nedaleko Prostějova v centru Hané se věnují šlechtění, produkci a prodeji osiv zelenin, květin, léčivých, aromatických a kořeninových rostlin. I přes širokou nabídku osvědčených odrůd zde nespí na vavřínech a každoročně přinesou jak profesionálním, tak hobby odběratelům něco nového. Letošní představení novinek proběhlo v Rakvicích nedaleko Podivína.

Nabídka pro profesionální odběratele zahrnuje dvě kategorie kvality – standard a profi. Produkované osivo musí splňovat přísné interní normy a kvalita je zvyšována i úpravami osiva, jako je kalibrace, HWT desinfekce osiva (ošetření horkou vodou a peroxidázami), moření osiva (jako prevence výskytu některých chorob a škůdců), předklíčení osiva (hojně u petrželí, dochází ke zkrácení doby klíčení a porost je tak vyrovnanější) či výroba pelet (pro usnadnění setí, obal také podrží vodu potřebnou pro naklíčení semínka).
Vedle vlastních odrůd nabízí Semo na českém území osivo nizozemské firmy Pop Vriend, v jejichž sortimentu nechybí cukrová kukuřice, špenát či fazole. Druhou firmou, kterou u nás zastupují je společnost Takii – japonská firma s evropskou centrálou v Nizozemsku – nabízí hlavně košťáloviny, cibule a květinový program.

Nakládačky, salátovky i hadovky
Z důvodu dovozu polotovarů z Asie v posledních letech klesají v celé Evropě plochy okurek nakladaček. I přesto je v nabídce společnosti Semo mnoho osvědčených odrůd a Ing. Jan Prášil, ředitel společnosti, představil i některé z nových perspektivních odrůd. Loňská novinka ´Chantal F1´ s jemným, hrubým ale hustším ostnem si získala mnoho příznivců. Spojuje v sobě kvalitu hustoostných a chuť hruboostných okurek. Má atraktivní vyrovnané plody a výborný zdravotní stav.
Velmi raná hladká odrůda typu multifruit ´Charlotte F1´ se doporučuje pro intenzivnější způsoby pěstování s využitím kapkové závlahy. Pro vysoký výnos je důležitý optimální termín přihnojení, aby rostlina nasadila a dokázala udržet větší množství plodů. Je odolná k plísni okurkové a vhodná k pěstování na Vertico systému. Jemnou a hustou bradavičnatostí se vyznačuje i pozdnější ´Ornello F1´. Slabě vzrůstná rostlina se vyznačuje vysokým výnosovým potenciálem.
Loňská novinka ´Sonada F1´ je partenokapická hladká nakládačka. Velmi výnosná okurka je vhodná pro intenzivní způsoby pěstování s využitím kapkové závlahy. Díky toleranci proti plísni okurkové a vysoké kvalitě plodů se jistě stane mezi pěstiteli velmi oblíbenou.
V letošním roce představili šlechtitelé ze Sema dvě novinky. ´Harriet F1´ (před registrací kód 5316) je extrémně raná, partenokarpická, středně vzrůstná nakládačka. Vyznačuje se vysokou rezistencí k plísni okurkové. Plody má tmavozelené, tupě zakončené. Druhá z nich ´Zsofi F1´ (5315) je určená spíše pro maďarské pěstitele, kteří mají v oblibě světlejší a menší plody.
Letošní novinkou a specialitou mezi salátovkami je ´Amanda F1´ (3230). Je určena především pro pěstování ve fóliovníku, delší a štíhlá (až do 30 cm) s pevnou a jemnou slupkou.

Pro milovníky ohně
Podmínky na Hané jsou pro pěstování paprik a rajčat velmi tvrdé, vyskytují se zde časté pozdní mrazíky. Zde vyšlechtěné rostliny jsou díky tomu odolnější proti chladu, razantní a nasazují brzy velkou násadu. Pro úspěšnou sklizeň je proto nutné optimální přihnojování.
´Amy´ je velmi oblíbenou odrůdou polní papriky. Nehybridní raná odrůda poskytuje atraktivní, smetanové plody jehlancovitého tvaru s příjemnou chutí. Mezi její hlavní přednosti patří stabilně vysoký výnos a perfektní zdravotní stav. V poslední době je k vidění i lahůdková, „baby“ paprika ´Hamík´. Menší, chutné plody jsou téměř bez semen. Konzumují se i sterilují celé, zásadně v botanické zralosti, ve které je sytě oranžová.
Z novějších hybridních odrůd je v oblibě ´Saskia F1´. Plody má hráškově zelené a je plastická k extrémním podmínkám. V loňském roce byla na trh uvedena odrůda ´Slovana F1´. Plod je těžší se silnou stěnou a dobře snáší skladování a přepravu. Především do fóliovníku je vhodná ´Oreny F1´. Tato kvadratická paprika je v technické zralosti tmavě zelená a zraje do oranžova. Má lahodnou chuť v technické i botanické zralosti.
Kapie ´Rafaela F1´ se představila poprvé v loňském roce a je určená pro červenou sklizeň. Je velmi raná a má pevné plody vhodné pro sterilizaci. Mezi pálivými paprikami je připravovanou novinkou ´Ohnivec F1´ se světle zelenými, většími a dosti pálivými plody.
Zvyšující se poptávka po okrasných paprikách donutila šlechtitele k zaměření se i na tuto specialitu. ´Pyramid´ je již existující odrůdou tohoto typu a pro příští jaro plánují v Semu celou kolekci okrasných paprik pro květináče.

Budoucnost patří hybridům
Loňský rok byl pro pěstování rajčat relativně příznivý. Pro společnost Semo jsou významnou komoditou a podle odhadů Ing. Vladislava Janečka, obchodního manažera pro profesionální trh, pokrývají Moravu z 90 % právě odrůdy společnosti Semo.
Hybridní odrůdy mají vyšší výnosový potenciál a odolnost proti stresům a bezpochyby jim patří budoucnost. Loňská novinka ´Semalus F1´ je výnosný, raný hybrid a stejně jako pozdější ´Semaprim F1´ je určený pro jednorázovou kombajnovou sklizeň a konzervárenské zpracování. Při intenzivním agrotechnice poskytují špičkové výnosy. Připravovaný hybrid ´Šárka F1´ s velkým plodem zamíří především na trhy, které upřednostňují ruční sklizeň průmyslových rajčat.
U tyčkových rajčat se zaměřili na šlechtění odrůd s delší skladovatelností, ale s udržením rajčatové chuti. Koktejlové ´Bejbino F1´ je velmi raná odrůda a rychle roste. Plody jsou chutné s dobrou skladovatelností o průměrné velikosti 2,5 cm. Lze ji pěstovat ve volné půdě, fóliovnících i sklenících. Největší plod nabízí odrůda ´Parto F1´ – polorané rajče vhodné pro kryté pěstování. Jeho plody mají prodlouženou skladovatelnost, přesto si však zachovávají vynikající chuť.

Saláty
Široká škála listových salátů zahrnuje typy Lollo, Dubáček i Bowl. Jsou uniformní s dobrým zdravotním stavem a dají se použít k produkci mladých listů. Hlávkové saláty dosáhly letos značného rozšíření nabídky. Budou nabízeny profi odrůdy salátů, jejichž společnými vlastnostmi jsou vysoká odolnost k plísni salátové, dlouhá skladovatelnost a tužší list. Osivo bude k dispozici v březnu. Odrůda ´Bremex´ tvoří stejně velké, pevné a uzavřené hlávky světle zelené barvy. Je rezistentní k rasám NL 1 až 25. Má vyšší odolnost k vybíhání a lze jej sklízet jednorázově. Druhou novinkou mezi saláty pro rychlení je ´Citrin´ ¬– raný, matně zelený s malou manžetou, která snižuje nebezpečí podehnívání a je rezistentní k rasám NL 1 až 25.
Mezi polními saláty zaujme ´Maršalus´ rezistentní proti mozaice salátu. Je to raná odrůda tvořící velké, světle zelené hlávky s tužšími listy a je vhodný pro celoroční polní pěstování. Druhá novinka ´Merkurion´ představuje středně raný salát se světle zelenými silnějšími listy. Je odolný k vykvétání, dobře snáší chlad i vysoké teploty stejně jako ´Maršalus´ je resistentní k většině známým rasám plísně salátové.
Mezi ledovými saláty je novinkou ´Medimo´. Poloraná odrůda, jež dosahuje 2/3 velikosti odrůdy ´Maxima´. Vyniká dobrým zdravotním stavem a nepodléhá zahnívání hlávek. Velmi raná odrůda ledového salátu netypické žlutozelelené barvy ´Ledan´ je určená pro jarní i podzimní pěstování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *