Clusia rosea – pohledná pokojová květina

Clusia rosea: jen málo lidí se dosud seznámilo s touto rostlinou, protože dodávky této rostliny byly po několik let velmi omezeny. V současné době byla dána na trh i kompaktní odrůda.

Clusia rosea (patřící do čeledi Clusiaceae, dříve zahrnované do čeledi třezalkovitých – Guttiferae ) je tropický strom, dosahující ve své domovině – střední a jižní Americe – výšky až 6 m. Divoce roste na skalách nebo jako epifyt na ostatních stromech. Zjednodušeně lze popsat tuto rostlinu jako jednoduchá krása. V žádném případě nelze říci, že není elegantní. To se samozřejmě vztahuje zejména na nově zaváděnou kompaktní formu, která se větví daleko hojněji než standardní typ. Tím tyto rostliny vypadají mnohem plněji. . Její jméno je Clusia rosea ´Princess´.
Nápadnou vlastností této rostliny je křižmostojné uspořádání listů, jejichž povrch je překrásně leskle tmavozelený. Dalším významným rysem klusie je dočasné spojení vrcholů listů lepkavou průsvitnou šťávou.
Na květinových bursách v Holandsku se Clusia rosea objevovala od r. 1996, objem kolísal pod 35 tis. do pouhých 3 tisíc v r. 1999. Poté dodávky pomalu stoupaly, až dosáhly v roce 2001 32 000 ks. Cena rovněž silně kolísala od 1,40 euro (r. 1996) do 7,15 euro (r. 2001). To byl rok, kdy byl kultivar ´Pricess´ uveden na trh. Nyní se dodává po celý rok v květináčích 14 cm (o výšce 55 cm) a 17 cm (výška 80 cm).
Péče : Clusia nevypadá pouze robustně, ale je i dostatečně odolná a dobře snáší dopravu. Pro zdárný růst potřebuje hodně světla, ale nesnáší plné slunce. Rovněž během růstu vyžaduje dostatek vody, kterou v zimě omezíme , kořenový bal mezi zaléváním může mírně vyschnout. Hnojení po dvou týdnech. Klusie nemá žádné zvláštní požadavky na teplotu, prospívá dobře při teplotách mezi 16 a 29 0C.

Komentáře ke článku 1

  • Gondorová Hilda

    Klusie – našla jsem výhonek a ani jsem nevěděla co to je. Dnes má už 30 cm a provděpodnobně je napadená puklici. Možná je to něco jiného ale jsou to vyboulené tečky (černé). Poradite mi. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *