Clematis – plamének

Plamének je ozdobná popínavá rostlina. Pochází z Číny a Japonska, od 16. století se pěstuje také v Evropě. Většina plaménků kvete v létě, některé druhy až do zámrazu. Existují velkokvěté a drobnokvěté druhy mnoha barev. Moderní velkokvěté plaménky patří společně s pnoucími růžemi k nejžádanějším popínavým rostlinám. Sortiment zahrnuje desítky odrůd.

Charakteristika rostliny
Velkokvěté plaménky vznikly křížením několika druhů. Květy dosahují velikosti kolem 20 cm, výhony se šplhají až do 4 m. Listy jsou vstřícné, většinou složené, dlouhé 10 až 12 cm. Pomocí listových úponků se snadno zachytává opory. Bez ní nemůže růst vzhůru. Volně vysazená rostlina se chová jako půdokryvná. Plamének je opadavý, zimovzdorný, na jaře znova vyraší. Rozlišujeme druhy, které raně kvetou na starém dřevě (nesmíme je stříhat v předjaří) a druhy, které kvetou v létě na jarních letorostech.
Některé odrůdy velkokvětých plaménků
´Dr. Ruppel´ odrůda byla před příchodem do Evropy šlechtěna v Argentině, má jasné karmínově červené květy, 15 až 20 cm dlouhé. Okvětní lístky zdobí tmavý pruh, který dodává tomuto plaménku exkluzivní ráz. Raná odrůda, kvete v květnu a červnu, dokvétá v srpnu, stříháme ji po odkvětu.
´Nelly Moser´ má purpurově růžové květy s jedním světle červeným proužkem, kvete v květnu a červnu, dokvétá v červenci, výška 2 m, řežeme v předjaří před rašením.
´Jackmanii´ velmi oblíbená fialkově modrá odrůda, kvete jedenkrát v červenci a srpnu, je zcela zimovzdorný. Řežeme ho před rašením v předjaří.
´Jackmanii Superba´ se liší od předešlé odrůdy ještě tmavší barvou a většími kališními lístky.
´Hagley Hybrid´ má sytě růžový květ, kvete dlouhodobě od června do září, je méně vzrůstný, stříhá se v předjaří.
Nároky na pěstování
Plaménkům vyhovuje slunná poloha, přes poledne částečně zastíněná. Nejlepším místem je jihovýchodní anebo jihozápadní expozice. Kořeny nesnesou přímé slunce, přistiňujeme je vhodnou podsadbou trvalek, případně nízkých keříků či jehličnanů anebo kamenem. Zastínění kořenového krčku je zvlášť důležité při výsadbě do nádob. Vyžaduje hlubší, výživné, dobře propustné půdy s obsahem vápníku. Při výsadbě musí spočívat horní hrana kořenového balu 5 až 10 cm pod zemí. Nejvhodnějším obdobím výsadby je jaro. Vysazujeme na vzdálenost 1 až 2 m, podle odrůdy a nároků na rychlost obrůstání.
Rostlinám prospívá pokrytí půdy po obvodu vrstvou vyzrálého kompostu, zetlelého hnoje, rašeliny. Plaménkům se daří i ve vyšších polohách. Květy raší po celé rostlině. Plamének kvetoucí na jaře (převážně odrůdy vyšlechtěné z druhu Clematis patens), stříháme po odkvětu. Většina odrůd kvete v létě a stříháme je v předjaří před rašením. Čerstvě vysazený plamének stříháme následující jaro do výšky 25 cm od země. V tom stejném roce se začne rostlina rozvětvovat od země a stává se tak širší a plnější. U velkokvětých kultivarů chráníme rostliny především v kořenovém krčku zimní přikrývkou např. chvojím. V našich podmínkách jsou otužilé.
Použití
Plamének je v zahradách velmi populární. V letním a podzimním období vyplní mezeru v kvetoucích dřevinách. Výborně se uplatní jako barevná výplň příček, na zkrášlení pergol a dalších konstrukcí. K popínání potřebuje plamének oporu. Velmi dobře se uchytí na napnuté síťovině. Bez podpory se chová jako pokryvná rostlina.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *