Česká vlajka vlála na IPM Essen

Po více než deseti letech se mezi vystavovateli mezinárodního zahradnického veletrhu IPM Essen objevila i česká vlajka. Expozice o rozloze 90 m2 byla vybudována pod záštitou a s částečnou dotací MZe ČR.

Neuvěřitelné se stalo skutečností – Česká republika se zařadila mezi vystavovatele prestižní mezinárodní zahradnické výstavy IPM Essen. Na ploše 90 m2 v pavilonu 9 představilo svoji nabídku několik našich organizací ( MZe ČR, AGRO CS Česká Skalice, Arboeko, s. r. o., Obříství, CZ Flora, o. d., Mělník, Jižní Morava, a. s., Tvrdonice, Sempra Praha, a. s., Praha, VÚKOZ Průhonice, Výstaviště Flora Olomouc, a. s., Olomouc, Zahradnictví Cinke, Žatec, Svaz květinářů a floristů, Olomouc).
Architektonický návrh výstavně-prodejní expozice byl dílem prof. Ing. Ivara Otruby, CSc. a realizátorem se stalo Výstaviště Flora Olomouc.
Zdá se, že skupina našich zahradníků rozvířila klidné vody zahraničních pěstitelů a obchodníků. Mnozí z nich znají náš materiál, především ovocné dřeviny – rezistentní odrůdy. Velkým překvapením pro mnohé byla už pouhá účast naší republiky, za druhé nabízené spektrum výrobků a rostlinného materiálu, za třetí i vlastní prezentace. Zástupci firem nabízeli například smlouvy na licenční množení včetně ukázek finálních plodů a roubů nebo stromků, ale i upozorňovali na možnost nákupu roubů. Prvotní zájem byl velký, teprve následný čas ukáže, zda se uskuteční patřičná obchodní jednání. Z prvního pohledu je ale jasné, že při udržení vysoké kvality je možné se dostat i na trh vyspělé, velké země, která má především zájem o vývoz než dovoz. Velký zájem byl také o drobné ovoce, které prožívá svoji renesanci.
I kdyby výstava nepřinesla žádný následný finanční zisk, tak již samotná situace, kdy si zahraniční partneři uvědomili, že v naší republice se vyrábí a pěstuje široký sortiment, který je vysoce kvalitní, zmenšuje importní tlaky z dalších zemí.
První essenská vlaštovka přinesla dobrou zprávu – Česká republika má stále zahradnický sektor, který má co nabídnout.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *