Ceny jablek na trhu

Ceny jablek dovážených do České republiky z Evropské unie budou letos vyšší, protože loňská úroda jablek v EU byla nejnižší za posledních 12 let. Vyšší ceny se dají čekat zejména u žlutozelených a dvoubarevných jablek odrůd Golden Delicious a Jonagold, kterých je v Čechách méně.

Podle předběžných výsledků sklizeň v unii meziročně klesla o tři procenta na 6,95 milionu tun. Do poloviny roku by se do České republiky mohlo dovézt až 30.000 tun jablek, zhruba stejný objem na trh dodají čeští ovocnáři. Ceny jablek dovážených z EU jsou vyšší již nyní.
Ve druhém týdnu letošního roku se jablka z Itálie dovážela za více než 15 korun za kilogram, zatímco loni se vozila kolem 11 korun. V obchodech se pak tato jablka prodávají za více než 30 korun za kilo. Ceny českých jablek se oproti tomu pohybují od 16 do 26 korun. Největší pokles sklizně v EU, zhruba o pětinu, oznámila Belgie a Řecko. Pokles o šest procent na 2,04 milionu tun měla Itálie, která je největším producentem jablek v EU a zároveň největším vývozcem do Česka. Také Francie, jako druhý největší producent jablek v unii, oznámila pokles produkce o dvě procenta pod hranici dvou milionů tun. Produkce českých pěstitelů jablek je v porovnání s výrobou celé EU zanedbatelná – v České republice se loni sklidilo 152.000 tun jablek. Daleko významnějším hráčem na evropském trhu je ze zemí vstupujících do unie Polsko, které loni předběžně sklidilo 2,3 milionu tun jablek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *