Čarovný podzim Petra Matušky

Pod tímto názvem se skrývala autorská výstava mladého a nadějného floristy z Brna - Petra Matušky, která byla zahájena slavnostní vernisáží 19. 9. 2002 v prostorách výstavního sálu Staré Radnice v Brně.

Petr se svými pracemi i úspěchy na soutěžích pomalu, ale jistě dostává do podvědomí široké floristické obce a zařazuje se tak mezi naše mladé profesionální floristy. Bývalý student SZaŠ v Brně-Bohunicích nastartoval svoji floristickou dráhu prvním úspěchem na amatérské soutěži aranžování květin v Plzni. Následoval další úspěch na Brněnské růži 2001, kde se stal absolutním vítězem. Své kvality potvrdil i na Děčínské Kotvě 2002, kde bodoval na prvním místě hned ve dvou kategoriích – svatební kytice a věnec pro zahradní slavnost. Naposledy si odnesl celkově třetí místo z Brněnské růže 2002. Sólová akce v podobě autorské výstavy zasazené do podzimního období na sebe tedy nenechala dlouho čekat. Petr zde předvedl všechny doposud nabyté floristické zkušenosti kombinované s osobitým stylem. Mezi diváky se objevilo mnoho našich předních floristů, kteří se přijeli podívat na tuto, svým pojetím trochu netradiční akci.
Samotná výstava a slavnostní večer byl doplněn malou květinovou show prezentovanou pod názvem „Setkání generací“. Tu nejstarší seniorskou generaci zde zřejmě zastupoval pan Milan Dopita, střední pak Petr Matuška a za nejmladší část vystoupil mladík Přemysl Hytych, student SZaŠ v Brně-Bohunicích. Slovem celou přehlídku doprovázel Slávek Rabušic. Jednalo se tedy čistě o pánskou jízdu, kterou po krátké přestávce zjemnilo vystoupení květinových modelů v podání mladých modelek.
Floristé pracovali s podzimními sezónními rostlinami, které výrazně převládaly nad klasickými řezanými květy, jednotlivé práce byly pojaty čistě v přírodním stylu. Na samotný nápad, uspořádat autorskou výstavu, a několik dalších otázek jsme se zeptali samotného autora Petra Matušky.

Petře, jak jsi přišel na nápad uspořádat právě svoji autorskou výstavu?

Základní otázka, kterou po této akci slýchávám často. Tato myšlenka se zrodila už rok před akcí. Přišlo to tak z nenadání, že jsem ani neměl moc času nazbyt přemýšlet, zda se do toho pustit, či ne. A z této myšlenky, udělat podzimní výstavu se ke konci vyklubala do detailů naplánovaná akce s takovou mini květinovou show. Byl tam také jistý pocit něco si dokázat. Dnes mohu říci, že ten pocit jsem uspokojil.

Kolik prací jsi na výstavě představil, jak dlouho trvala příprava a vyšly všechny práce pouze z tvých rukou?

Na výstavě bylo celkem ke shlédnutí 70 aranžmá, lépe řečeno květinových dekorací a kytic. Vlastní přípravu jsem zahájil na přelomu měsíce dubna a května. Na počátku bylo shánění materiálů a hlavně zařizování organizačních kroků, které byly nutné pro profesionální chod celé akce, protože profesionalita pro mne na této akci byla jedním z hlavních kréd.
Příprava celé akce trvala měsíce, celé prázdniny, kdy jsem využil těch několik málo volných dnů, které se našly na přípravu větších a náročnějších dekorací. Hlavní příprava vypukla týden před výstavou, kdy se všechny polotovary musely přemístit z mojí dílny do výstavního sálu, kde čekal ten hlavní úkol, sestavit za čtyři dny floristickou výstavu na určité úrovni, kterou jsem si stanovil. A jelikož jsem se rozhodl pro autorskou výstavu, tak všechny práce musely projít mýma rukama.

Pomohli ti s realizací nějací sponzoři, ale i přátelé? Jak je obtížné pro tento typ akcí získat sponzora?

To byla věc, kterou jsem si vyjasnil ihned v samém počátku. Pokud se vše uskuteční, tak pouze z vlastních prostředků, bez sponzorů, ale o tom jsme hovořili na začátku rozhovoru. To byla také součást toho pocitu „něco si dokázat“. Dnes mohu říci, že vše vyšlo podle mého plánu. Takže jsem žádného sponzora ani neměl potřebu vyhledat. Samozřejmě, že podporou po psychické i pracovní stránce byla celá rodina, moji přátelé, kolegové z oboru a hlavně moje přítelkyně Hanka. Velké poděkování patří také rodičům – DĚKUJI.

Výstava byla zasazena do podzimního období, jak vidíš ty podzim svýma očima?

„Úsměv“. O tom se měli možnost přesvědčit všichni přítomní, neskrývám své pocity. Nebyla to jen obyčejná výstava, ale nechal jsem všechny přítomné na nějakou chvíli nahlédnout do mého nitra, tak to cítím já.

Ze živého materiálu byly použity především sezónní věci, byl v tom nějaký skrytý úmysl?

Určitě ano, jak název „Čarovný podzim“ napovídal. Toto období je krásné a pro mne snad nejkrásnější v roce, tak proč nevyužít krásy kolem nás, vždyť je to tak jednoduché, jen se zamyslet a ponořit se do ní.

Jaký typ vazby je pro tebe typický?

Preferuji přírodní materiály, což všichni určitě poznali. Ovšem záleží na příležitosti, nepohrdnu ani trendovými výstřelky, ale podzim je o přírodě, proto jsem celou výstavu posadil do takového „Natur“ charakteru.

V průběhu přehlídky jsi prozradil, že tvými vzory byli přítomni floristé Michal Haut a paní Jarmila Pejpalová. Čím tě inspirují?

Touto cestou bych chtěl ještě jednou oběma poděkovat, že si ve svém nabitém programu našli čas a přijali moje pozvání. Udělalo mi to nesmírně velkou radost a zároveň se mi splnil sen, mít tyto dvě úžasné osoby na svojí výstavě. Každý z nás má určitě nějaký vzor a já jsem ty své představil.

V současné době pracuješ ve firmě DOPITAFLOR, máš nějaké plány do budoucna?

Určitě ano. Postavit se na vlastní nohy.

Chystáš v roce 2003 podobnou akci?

Zde bych si dovolil ponechat malý otazníček. Myslím, že v tomto rozhovoru jsem toho prozradil víc než dost, ale jedno mohu slíbit , že se brzy uvidíme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *