’Calypso’ – nově povolená odrůda stáleplodícího jahodníku

Původem z Velké Británie – Horticulture Research International v East Malling. Šlechtitelé: dr. David Simpson a Judi Bell jahodník získaly křížením odrůd: ’Rapella’ x ’Selva’. Plody mají pravidelný kónický tvar, jsou pevné, s velkým podílem plodů větších než 35 mm.

Barva plodů je červená a lesklá, obsahují hodně cukru. Rostliny mají silný a vzpřímený vzrůst. Hlavní sklizňové období je v druhé polovině srpna. Odrůda je značně úrodná (ve zkouškách přes 20 t/ha.). Patří do skupiny odrůd, které jsou šlechtěny na větší odolnost k různým chorobám – padlí, Verticilium, krčková hniloba aj. Oproti jiným stáleplodícím odrůdám velmi dobře odnožuje. V našem stávajícím sortimentu jsou již dlouho dvě staré odrůdy – česká odrůda ’Lidka’ a holandské ’Ostara’. ’Calypso’ je překonává ve všech směrech:
* kvalitou plodů – plody velké, pevné, kónické, lesklé,
* velkým výnosem a lepším tříděním plodů do velikostních tříd,
* větší odolností ke všem významným chorobám,
* lepší odnožovací schopností, tedy lepší množitelností odrůdy.
’Calypso’ je novou kvalitou mezi stáleplodícími jahodami, hodí se jak na pěstování na zahrádkách, tak ve velkovýrobě. Je jistým prodloužením sklizně, neboť plynule navazuje na velmi pozdní jednou plodící jahodníky. Ovocnářská farma Kocmanovi je výhradním množitelem této odrůdy pro Českou a Slovenskou republiku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *