Bromélie pro konec zimy a začátek jara

V posledních letech získaly na popularitě dvě rostliny z čeledi broméliovitých - Guzmania a Vriesea (zájem o vríseje se za posledních 5 let zvýšil trojnásobně).

Obě rostliny se velmi dobře hodí do moderního interiéru. Jsou z těch druhů, se kterými lze doslova čarovat. S trochou nadsázky se o nich dá říci, že jsou takovými chameleóny mezi rostlinami.
Guzmánia má poměrně široké listové růžice, které mohou mít v průměru až 50 cm. To, co ji zdobí, nejsou jen květy, ale i barevné listeny, které mohou zářit poměrně širokým spektrem barev od světle žluté, přes oranžovou až po tmavě červenou. Většina odrůd má tmavě zelené listy, ale existuje i varianta s listy bílými, na okraji se zeleným proužkem. Při pěstování vyžaduje světlo až polostín. Snáší vlhko s teplotu vyšší než 20 °C. Zalévat se doporučuje měkkou vodou, a to jak do květináče, tak i do listové růžice.

Rostlinou velmi podobnou guzmánii je Vriesea splendens pocházející z Jižní Ameriky. Někdy se jí kvůli plochému a oranžovočervenému květu říká hořící meč. Květ vyrůstá ze středu listové růžice. Listy jsou asi půl metru dlouhé, nápadně pruhované. Jako žádná tropická rostlina nemá ani vrísea ráda chladno, ale také nesnáší přímé sluneční záření. Aby mohla dobře kvést a měla patřičně vybarvené listy, které jsou její chloubou, potřebuje dostatek světla. Zeminu v květináči musíme stále udržovat vlhkou a zaléváme pokud možno odraženou vodou. Rovněž střed listové růžice by měl být stále plný čisté vody. Protože vrísea pochází z tropů, kde je značná vlhkost vzduchu, nic nepokazí časté rosení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *