Brokolice odolná perenospoře

Obavy z užívání pesticidů vedly americké šlechtitele k tomu, aby vyvíjeli odrůdy brokolice s přirozenou resistencí vůči chorobě způsobované houbou Perenospora parasitica. Pěstitelé dříve závislí na aplikacích fungicidů, které zabraňovaly této chorobě, budou moci nyní jednoduše pěstovat odrůdy resistentní vůči této houbové chorobě.

Ale houby a jiní původci chorob – rovněž jako hmyzí škůdci – jsou nechvalně známí tím, že si za nějaký čas vyvinou schopnost resistenci u rostlin překonávat. Proto jsou velmi vítané zprávy, že vědci výzkumné organizace amerického ministerstva zemědělství ARS nalezli genetické markery, které snadno identifikují odrůdy brokolice s přirozenou resistencí vůči perenospoře. Tyto markery pomohou vývoji budoucích odrůd s trvalejší resistencí.
Dlouhodobý cíl je sdružit několik genů resistence v nových odrůdách brokolice, aby se vybudovala mnohem silnější multigenová resistence, kterou budou choroboplodné mikroby mnohem obtížněji překonávat. Dalším cílem je zlepšit pochopení toho, jak rostliny tuto svou resistenci dědí. Při studiu toho, jak to funguje u jedné nebo většího počtu specifických odrůd, budou vědci schopni navrhnout strategie pro šlechtění resistence u nových a lepších brokolic – rovněž jako u příbuzných brukvovitých rostlin, jako například květáku a kapusty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *