Brněnské podzimní trendy pro rok 2003

Hned v úvodu je nutné podotknout, že letošní, především barevné podzimní trendy se opravu povedly. Klasické barvy, které nám podzim každoročně přináší, působí na většinu lidí uklidňujícím dojmem. Přináší před příchodem zimy a chladu poslední záchvěvy tepla a dobré nálady. Letošní podzim ani zdaleka nepřipomíná nic z indiánského léta a ona poetika podzimu není také zrovna na místě.

S příchodem tohoto období se na nás valí přímo excentrická až provokující barevná vlna, která nás nutně nemusí s sebou strhnout. O jejích následcích se mohli přesvědčit také účastníci brněnského floristického semináře, který pořádal na začátku srpna Petr Matuška, jako hosta si pozval Ing. Marii Bittnerovou (Florcent spol.s. r. o.).
První práce byly věnovány doznívajícím letním trendům, které se nesly v teplých barvách červené, žluté, oranžové, vanilkové, růžové a tmavě modré. Nositely těchto barev se staly oblíbené letničky. Za doplňky byly použity různé kombinace dřevěných předmětů, bambus, ratan, ráfie, ponpóny, suché exotické květy, lusky a mnoho jiných. Jednotlivé práce jen hýřily letní záplavou barev a květů.
Druhá část byla věnována již zmiňovanému podzimu. Podívejme se tedy konečně, co nám tento letošní trend přináší. Hlavní boom zaznamenávají používané barvy. Mísí se zde bílá a černá, exotická zelená, odstíny světle a tmavě modré, světle hnědá, tyrkysová a růžová. Jde tedy o složení vskutku hvězdné. Mezi tvary se preferuje kruh a ovál a organické přírodní tvary. Důraz se klade na tvarové kontrasty a efekt prosvětlování. Upřednostňovány jsou zajímavé a velké listy. Vhodný rostlinný materiál je možné nalézt jak mezi letničkami, tak mezi exotickými rostlinami.
Jak sami vidíte, barevná kombinace je to opravdu divoká, ale i přesto se podařilo předvádějícím vhodným kombinováním vytvořit práce vskutku zajímavé, které se setkaly s ohlasem většiny seminaristů. Trend je to určitě zajímavý, není však nikde psáno, že mu musíme bezhlavě propadnout. Jistě si najde jak své příznivce, tak i odpůrce. Podstatné je vědět, že letošní trendový podzim je jiný než ty předchozí a chceme-li být opravdu in musíme prostě experimentovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *