Bohemiaseed i pro moravské zahradníky

I když samotný název společnosti Bohemiaseed s. r. o. by mohl někoho zmýlit, firma působí nejen v Čechách, ale i na Moravě. Pro moravské zákazníky byl však Stratov u Lysé nad Labem, kde je hlavní prodejní sklad, přece jen příliš vzdálen. Proto plán založit moravskou pobočku vznikl již před několika lety. Mimo jiných obtíží nebylo jednoduché najít vhodný prostor. Záměr se realizoval až v roce letošním a prostory se našly v bývalém masokombinátu Haná v Olomouci.

„Vzhledem k tomu, že je hanácká metropole zhruba uprostřed Moravy, jsme s umístěním spokojeni“ sdělil nám spolumajitel společnosti Ing. Zdeněk Nachlinger. Pobočka funguje již od 1. srpna 2006, slavnostní otevření proběhlo o pár dní později – 17. 8. při zahájení letní etapy výstavy Flora Olomouc, kdy jsme se i my přijeli do Olomouce podívat.
Samotný prodejní sklad má velikost 480 m² a je dobře technicky vybaven, i díky tomu, že byl dříve používán jako provozní sklad.
Sortiment
Nabízený sortiment potřeb pro zahradníky je tradičně široký, najdeme zde bohatý výběr substrátů Stender. Ty jsou vyrobeny jednak v Německu a jednak v Pobaltí. K baltským substrátům, které jsou vyrobeny na rozdíl od německých bez černé rašeliny je nabízeno smáčedlo, protože nejsou dostatečně hydrofilní a mají problém s prvním nasycením vodou. Jejich cena je pochopitelně mnohem příznivější. K míchání vlastních substrátů je k dispozici rašelina na paletách v Big balech o objemu 6 m³ a v balení po 250 l nebo i kokosové vlákno. Na výživu rostlin jsou určeny stále oblíbenější dlouhodobě působící hnojiva OSMOCOTE EXACT od firmy Scotts s řízeným uvolňováním živin, jejíž výhradním zástupcem v České republice je právě společnost Bohemiaseed. K aplikaci hnojiv na trávníky si můžeme zakoupit ruční rozmetadlo s nastavitelným rozhozem.
V uzavřeném boxu odděleném od hlavního skladu jsou drobnější, ale neméně důležité potřeby pro zahradníky: nůžky a pilky Felco, jmenovky, etikety, zavlažovací pomůcky, rýče, ruční vrtáky na sázení atd.
Pro údržbu a opravy krytých pěstební ploch jsou určeny přípravky na stínění skleníků ReduSol Xtra, ReduHeat, ReduClean, ReduCondens a náhradní skla.
Samozavlažovací truhlíky a ampule Technoplant využijí především pěstitelé balkónových květin. Pro hrnkování rostlin si můžeme vybrat kontejnery, květináče, sadbovače různých typů a velikostí značky Teku od německého výrobce Pöppelmann.
Air pot
Další pěstební kontejnery potěší zejména školkaře – jedná se o novinku, systém Air pot (vzdušný kontejner). Povrch tohoto speciálního kontejneru má vně směřující výstupky, ve kterých jsou otvory umožňující přístup vzduchu ke kořenům. Ten zabrání spirálovitému růstu kořenů mimo kořenový bal, takže se netvoří spleť kořenů po stranách a na dně kontejneru. Výsledkem je dřevina se silný kořenovým systémem v celém objemu kořenového balu a se silným kmenem. Navíc Air pot zkracuje dobu pěstování. Rostliny mohou být již za 6 týdnů dostatečně prokořeněny a připraveny k prodeji. I potřeba rostlinu přesazovat je mnohem menší. Naopak, jestliže necháme rostlinu v kontejneru o rok déle, nedojde ke snížení její kvality. Při pěstování je ale nutné osvojit si některé zvláštnosti oproti běžným kontejnerům (vyšší vlhkost substrátu při sázení, dostatečná zálivka).
Kontejner se skládá z dílů – přířez mezikruží (límec), spojovací plastové vruty a mřížkované dno. Dodávané velikosti jsou od 2 do 1500 litrů.
Budoucnost
Postupem času bude v Olomouci kompletní nabídka, kterou Bohemiaseed nabízí svým zákazníkům ve Stratově. Do skladu budou umístěny regály, aby se zvětšila jeho kapacita a stačil zvyšujícímu se zájmu zákazníků, který již krátce po otevření byl značný. Už teď je ale jasné, že v Olomouci vznikl nový velkoobchod s kvalitními potřebami a službami pro zahradníky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *