Anturie – exotická kráska

Je potěšitelné dovědět se, že na našem trhu funguje firma, která produkuje květy Anthurium andreanum k řezu. Sedm odrůd této náročné kultury je svou kvalitou schopno konkurovat květům z dovozu. Navíc český producent zaručuje jak čerstvost květů, tak jejich dlouhou trvanlivost. Nechme se proto zavést do krásného světa anturií.

Společnost Florcentr se představuje
Společnost Florcentr, spol.s r. o. byla založena v roce 1991 současným majitelem Ing. Květoslavem Vlčkem transformací tehdejšího závodu zahrada na Brněnském výstavišti. Nová společnost převzala činnosti závodu zahrada v oblasti zahradní a krajinářské tvorby, půjčování květinových dekorací pro zákazníky veletrhů a výstav BVV a ostatní floristické služby pro zákazníky. Mezi významné projekty společnosti, především projekty Ing. Květoslava Vlčka, patří účast při rekonstrukci královských a zámeckých zahrad Pražského hradu, zámeckých zahrad Kunratice a Zbraslav, ale také tvorba parkového areálu Brněnského výstaviště.
V současné době se společnost, mimo již zmiňované činnosti, zabývá také pěstováním řezaných květin – Anthurium andreanum a hrnkových rostlin – zejména Ficus benjamina, Nephrolephis, Marantha a dalších, hlavně sezónních.

Nabízený sortiment
Krása řezaných anturií (toulitek) byla důvodem k tomu, začít se zabývat produkcí těchto květin. V současné době společnost nabízí sedm odrůd v barvách: ’Midori’ – zelená, ’Tropical’- červená, ’Sonate’ – růžová, ’Acropolis’ – bílá, ’Laguna’ – světle růžovězelenkavá, ’Safari’ – vínově žilkovaná, ’Amigo’ – tmavě zelená s červeným středem.
Celý areál společnosti se rozkládá na ploše 0,5 ha. Pět tisíc rostlin Anthurium andreanum se pěstuje podle nejnovějších holandských technologií ve fóliovnících firmy Richel France.

Tipy pro vás
Všechny odrůdy Anthurium andreanum jsou náchylné na chlad a dotek, případně náraz. Pro uchovávání a převoz se doporučuje teplota mezi15 – 18 0C. V případě silného doteku nebo nárazu dojde k zčernání poraněného místa květu.
Pro prodej je vhodné uchovávat květy Anthurium ve vysokých vázách tak, aby nedocházelo ke styku jednotlivých květů. Doporučuje se rozpustit ve vodě výživné hnojivo pro řezané květy – Chrysal.
Šlechtěné odrůdy – ’Safari’ a ’Amigo’ je nutné seřezávat zahradnickým nožem, aby nedošlo ke stlačení cévních svazků ve stonku. Toto pravidlo platí také pro řezané listy těchto květů. Pokud začne květ vadnout, postačí seříznutí stonků a tím k uvolnění cévních svazků.
Exotické anturie jsou oblíbené také pro svou trvanlivost, která je v průměru tři týdny. U odrůd ’Midori’ a ’Laguna’ až měsíc.
Efektním dojmem působí, jsou-li květy jednotlivých druhů naaranžovány do vázy podle barev společně s listy. Tímto způsobem je možné nabídnout zákazníkům několik typů pro jejich vlastní aranžmá.
Květy anturie je možné použit ke všem příležitostem.Dříve anturie spadala mezi smuteční květiny nebo květiny hodící se pro muže. Toto zařazení je již přežité, o čemž svědčí i nabízená barevná a tvarová škála. Důležité je také to, jakým způsobem a s jakými dalšími řezanými květy se bude kombinována. Červená barva květu ’Tropical’ oživí jarní, letní, podzimní a zejména vánoční aranžmá nebo kytici. Bílá ’Acropolis’ je vhodná pro exotickou svatební kytici, krása vínové ’Safari’ vynikne nejlépe v čiré skleněné váze s větvemi kroucené vrby a tak dále. Využití je opravdu široké a záleží pouze na fantazii floristy.
Floristické studio
V měsíci listopad roku 2002 společnosti Florcentr, spol. s r. o. v Brně, na ulici Merhautova 22 otevřela Floristické studio. Prioritou tohoto studia je předvést květy Anthurium andreanum široké veřejnosti v celé šíři jejich uplatnění – různá aranžmá s nejrůznějšími doplňky v rozmanitých vázách. Zároveň chce představit ryze českou produkci hrnkových rostlin. Společně s rozmanitými aranžmá ke každé příležitosti ze suchých květů a ostatními floristickými službami (svatební, smuteční a jiné příležitostné vazby ) je nabídka tohoto studia kompletní.
Každý zákazník má možnost vybrat si pro sebe nebo své blízké a přátele malou pozornost, nebo se jen na chvíli zastavit a potěšit se výtvory přírody a člověka.
Nejdůležitější myšlenka, která je patrná v celé činnosti této společnost, je odvádět kvalitní práci za přijatelné ceny a přinášet radost všem zákazníkům a příznivcům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *