Anglický trávník pro střední Evropu

Zahradní architektura pracuje s množstvím rozmanitých dřevin, keřů i stromů, jež upoutávají krásným vzrůstem, tvarem listů a barvou, která se ještě v průběhu vegetace mění. Mnohé dřeviny zaujmou v neposlední řadě i květem. Tyto výsadby mohou skvěle doplňovat květiny, ať jsou to cibuloviny, letničky nebo trvalky. Ale zkusme si sadovou úpravu představit bez zeleného trávníku. Veškerý dojem, který vytváří dřeviny i květiny, dokonale spojuje a jejich krásu umocňuje zelený trávník.

Aby byl trávník pěkný, je nutné jej intenzivně ošetřovat, což je drahá záležitost, na kterou většina měst a obcí nemá finanční prostředky. Naším cílem bylo najít travní směs, která by dokázala úspěšně odolávat nedostatku vody v našich klimatických podmínkách, jež by byla méně náročná na údržbu a přesto působila dobrým estetickým dojmem.

Pokusy již čtvrtým rokem
V roce 2006 jsme založili pokus s 25 variantami trávníkových směsí. Byly zde zařazeny směsi okrasné, hřišťové, parkové a rekreační. Pokus byl založen na několika místech v České republice, a to na pozemcích Vyšší odborné školy zahradnické a Střední zahradnické školy Mělník. Stanoviště je přímo u školy, jedno na ploše osluněné a druhé na ploše zastíněné. Na obou stanovištích jsou půdy lehké, písčité a silně výsušné. Další stanoviště je na Šlechtitelské stanici ve Slavicích u Třebíče (Agrogen, spol. s r. o., Troubsko u Brna), kde je pozemek osluněný, půda středně těžká a nadmořská výška kolem 500 m. Třetí stanoviště je v blízkosti firmy Agriservis, spol. s r.o., Zlín – nadmořská výška 270 m, půda je těžká a stanoviště je osluněné i zastíněné.
Travní směsi do pokusů dodala firma Top Green Sas (Francie), Šlechtitelská stanice Slavice (Agrogern, s. r. o., Troubsko), Šlechtitelská stanice Větrov (Oseva Uni, a. s., Choceň) a Malopolska Hodowla Roslin v Krakowě (Polsko). V současné době jsou pokusy na začátku čtvrtého roku po založení, takže je možné hodnotit celkové vlastnosti trávníku a u některých jednoduchých směsí i jednotlivé odrůdy. Lze již také hodnotit travní druhy, které se vyvíjejí pomaleji a později, jako jsou například lipnice.

Hodnocení trávníků podle použití
1. Okrasné trávníky na slunce i do stínu (tučně)
Směsi jsou složené z odrůd jemných trav jako jsou kostřavy červené trsnaté i výběžkaté. V pokusu jsou zařazeny odrůdy ´Calliope´, ´Darwin´, ´Helena´, ´Mocassin´, ´Monuela´, ´Herald´, ´Corail´, ´Rosana´ a z českých odrůd ´Viktorka´ a ´Barborka´. Odrůdy nelze hodnotit jednotlivě, protože se jedná o směsi, které jsou namíchány z většího počtu odrůd.
Směsi vytvoří jemný, esteticky působící trávník, který však nepříznivě reaguje na sucho tím, že začne ztrácet barvu a hnědne. Aby okrasný trávník splňoval veškerá kritéria, je nutné ho v kritických dnech zavlažovat, kosit a pravidelně vyhrabávat. Takové trávníky nejsou pro veřejnou zeleň nejvhodnější, protože jim prakticky nelze dát patřičnou péči.
Směsi pro okrasný trávník určený do stínu jsou doplňovány o kostřavu ovčí. Ta je schopna odolávat nepříznivým světelným podmínkám, takže se velmi dobře uplatní i ve stínu. Její velikou předností je výrazná suchovzdornost, díky níž tolik netrpí v období letních přísušků a neztrácí svou barvu, naopak zanechává stále pěkný dojem. Kostřava ovčí tvoří jemný, esteticky působící trávník. V pokusu byly zařazeny odrůdy ´Adonis´, ´Crystal´, ´Quatro´, ´Pintor´, z českých odrůd ´Jana´ a z polských odrůd ´Edolana´.

2. Směsi hřišťových trávníků (tučně)
Zde dominují především jílky vytrvalé. V pokusu byly zařazeny odrůdy ´Greenway´, ´Greenfair´, ´Ballet´, ´Elan´, které tvořily směs pro dosev trávníku od francouzské firmy Top Green a dále byla dodána od této firmy exkluzivní hřišťová směs složená z jílků vytrvalých ´Greenway´, ´Greenfair´ a lipnice luční ´Greenknight´ a ´Broadway´. Tyto směsi dělají velmi dobrý dojem, potřebují však kvalitní údržbu a zalévání. Dá se říci, že v exkluzivních podmínkách udělají exkluzivní dojem.
Z českých odrůd jsme měli v pokusech novou odrůdu jílku vytrvalého ´Slávek´ ve směsi s lipnicí luční ´Miracle´ a jetelem plazivým ´Luke´. Směs dělá velmi dobrý dojem, odrůda má svěží zelenou barvu, úzké až středně široké listy, docela dobře odnožuje a vytváří pěkně zahuštěný porost. Vyznačuje se dobrou suchovzdorností a zdravotním stavem.
Ne všechny sportovní kluby si mohou dovolit vynakládat velké finanční prostředky na údržbu svých hřišť. Pro ně se nám osvědčila směs úzkolisté, tmavě zelené kostřavy rákosovité odrůdy ´Scorpiones´, jílku vytrvalého ´Ahoj´, který má sytější barvu a lipnice luční ´Miracle´, jež je rovněž tmavší barvy. Tato směs se díky jílku vytrvalému po zasetí rychle zazelená, zjara rychle obrůstá. Kostřava rákosovitá ji činí suchovzdornou a velmi odolnou vůči zatěžování. Jílku lze do takového směsi použít max. 30 %, aby příliš nekonkuroval kostřavě rákosovité. Odrůda kostřavy rákosovité ´Scorpiones´ patří k těm, které mají dobrou odolnost vůči plísni sněžné. Díky jejím úzkým listům a krásné, tmavě zelené barvě nelze rovněž opomenout její estetickou hodnotu. Je možné ji úspěšně použít v parkových a rekreačních trávnících, ve směsích buď s lipnicí luční nebo i s jílkem vytrvalým.

3. Trávníky parkové a rekreační (tučně)
Tyto trávníky mají nejbohatší složení. Používají se do nich jílky vytrvalé, kostřavy červené, trsnaté i výběžkaté, kostřavy ovčí, lipnice luční, kostřavy rákosovité příp. i drobnolisté jetele plazivé.
V pokusu jsme měli tyto odrůdy:
– jílek vytrvalý: ´Polastar´, ´Amadeus´, ´Greenway´, ´Fragment´, ´Neruda´ a polské odrůdy ´Start´, ´Inka´, ´Nira´ a ´Niga´,
– kostřava červená trsnatá i výběžkatá: ´Barborka´, ´Viktorka´, ´Rosana´, ´Wilma´, ´Corail´, ´Darwin´, ´Herald´, ´Mocassin´, ´Monuela´ a ´Felix´,
– kostřava ovčí: ´Adonis´, ´Crystal´, ´Quatro´, ´Pintor´, z českých odrůd ´Jana´ a z polských odrůd ´Edelana´
– lipnice luční: ´Kariba´, ´Greenknight´, ´Limousine´, ´Julius´, ´Coctail´, ´Cynthia´, ´Miracle´, ´Balin´ a polská odrůda ´Bila´,
– kostřava rákosovitá: ´Scorpiones´ a ´Grande´,
– jetel plazivý: ´Klement´ a ´Luke´.
Šlechtitelská stanice Větrov poskytla směsi, které jsou velmi pěkné při patřičném ošetřování, tzn. zálivka, pravidelné nízké sekání, hnojení. Tyto směsi mají velmi bohaté složení odrůd, takže bohužel nelze vlastnosti jednotlivých odrůd vyhodnotit.
Firma Top Green dodala tři směsi pro parkové a rekreační použití. Dvě z nich se vyznačují tmavě zelenou barvou, kterou dodává především jílek vytrvalý ´Neruda´, tmavě zelená lipnice luční ´Kariba´ a tmavě zelená kostřava červená ´Helena´. Dále jsou doplněny kostřavou červenou ´Calliope´ a ´Mystic´. Tmavě zelený trávník z těchto směsí působí velmi zajímavě, reprezentativně a exkluzivně. Jílek vytrvalý ´Neruda´ se vyznačuje nejtmavší zelenou barvou ze všech odrůd jílků, úzkým listem a drobným vzrůstem – velmi dobře odnožuje. Bohužel se nevyznačuje příliš dobrou suchovzdorností a ani nemá dokonalou odolnost vůči plísni sněžné. Ovšem tyto negativní vlastnosti nahrazuje schopností rychlé regenerace.
Třetí směs, kterou nám firma Top Green dodala, je speciálně určena do stínu i na slunce. Je složena z kostřavy ovčí ´Adonis´, kostřavy červené ´Calliope´, jílku vytrvalého ´Greenway´ a lipnice luční ´Greemknight´. Skvělé vlastnosti této směsi dodává kostřava ovčí odrůdy ´Adonis´. Je sytě zelené barvy, působí velmi dobrým estetickým dojmem a má rychlý počáteční růst. Je schopná odolávat velmi nepříznivým světelným podmínkám a má velmi dobrou suchovzdornost a mrazuvzdornost. Vypadá skvěle i při extenzivnější údržbě, není však vhodná pro silné zatěžování. V této směsi lze také dobře pozorovat vynikající vlastnosti jílku vytrvalého ´Greenway´ a lipnice luční ´Greenknight´, a to především jejich krásný vzhled, výborný zdravotní stav a dobrou odolnost proti suchu i mrazu.
Polská firma Malopolska Hodowla Rostlin v Krakowě dodala tři trávníkové směsi rekreační a parkové. Tyto směsi mají velmi dobrou mrazuvzdornost, suchovzdornost a odolnost proti chorobám. Nejsou náročné na údržbu, nepotřebují zalévat. Tuto extenzivní údržbu vydrží, ale na úkor exkluzivního vzhledu. Jsou tvořeny odrůdami jílků vytrvalých ´Inka´, ´Stadion´, ´Nira´ a ´Niga´. Jílky mají velmi dobrou odolnost vůči suchu, ale nemají dobrou odnožovací schopnost. Pouze ve speciální směsi do sucha a do stínu se jevila zajímavě dvojice odrůd ´Nira´ a ´Niga´. V těchto směsích jsou zastoupeny kostřavy červené odrůd ´Leo´, ´Areta´, ´Nimba´ a dále kostřava ovčí ´Edolana´.

Mnoho variací
Výjimečnou směs do sucha pro silné zatěžování poskytla firma Top Green. Podstatnou složkou jsou kostřavy rákosovité odrůd ´Grande´ a ´Scorpiones´ doplněné lipnicí luční ´Greenknight´. Odrůda volně trsnaté kostřavy rákosovité ´Scorpiones´ patří k těm, které mají dobrou mrazuvzdornost. Není vhodné ji sesekávat příliš nízko, optimální výška je zhruba čtyři cm. Odrůda ´Grande´ je výjimečná, protože je na rozdíl od ostatních kostřav rákosovitých výběžkatá. Má širší, tmavě zelené listy, je mrazuvzdorná, suchovzdorná a odolná vůči chorobám. Tato směs je určena na zatravňování cest a jiných silně zatěžovaných ploch. Velmi dobře by se hodila k osevu břehů u silnic a dálnic, protože kostřavy rákosovité v období kritického sucha nehnědnou, pouze ztmavnou a pokud je sucho opravdu intenzivní zelená barva nabude šedavý nádech.
V trávnících je zastoupeno několik velmi pěkných odrůd lipnice luční. Kvalitní odrůda lipnice luční silně zkvalitňuje travní směs, protože přináší pěkný vzhled. Dobře doplňuje prořídlejší místa, dělá dojem optimálně zapojeného porostu a snáší dobře sešlapávání. Ve směsích Šlechtitelské stanice Slavice byla použita lipnice luční odrůda ´Miracle´. Tato odrůda má širší listy tmavší zelené barvy, dobře doplňuje směs s kostřavou rákosovitou i jílky tmavších listů jako je např. ´Ahoj´. Další lipnicí s ještě tmavším listem, ale podstatně užším je ´Kariba´, která velmi pěkně doplňuje tmavě zelené jílky vytrvalé. Se světlejším a úzkým listem je lipnice ´Greenknight´. Působí dobrým estetickým dojmem, je dostatečně agresivní, mrazuvzdorná, suchovzdorná, odolná vůči chorobám a je vhodná do kombinace s téměř všemi travními druhy.
Šlechtitelská stanice Slavice dodala v některých svých směsích drobnolisté jetele plazivé odrůd ´Klement´ a ´Luke´. Odrůda ´Luke´ je ještě drobnější než ´Klement´, lístky mají středně zelenou barvu s málo výraznou bílou kresbou. Jejich zastoupení ve směsích činilo
5 %. Docela dobrý estetický dojem tyto jetele dělají ve směsi s druhy trav, které se vyznačují širším listem např. jílky vytrvalé a kostřavy rákosovité. Plazivé jetele ve směsích obohacují trávník o dusík, čímž přispívají k lepšímu výživnému stavu a činí trávník odolnější vůči chorobám i suchu. V okrasných směsích s travami s jemným úzkým listem působí lístky jetele plazivého rušivě a jeho použití v tomto případě není možno doporučit.

Směsi do extrémních stanovišť
Snažili jsme se najít travní druhy, popř. směsi, které odolávají nepříznivým klimatickým podmínkám ve střední Evropě. Našli jsme velmi pěkné okrasné, hřišťové i rekreační směsi, které při patřičné péči tj. zalévání, častá nízká seč, optimální hnojení, dělají exkluzivní dojem. Pro veřejnou zeleň ovšem nejsou nejvhodnější, protože jejich údržba je nákladná. Zároveň se nám podařilo najít druhy a odrůdy se značnou suchovzdorností, které mají přijatelný vzhled. Samostatnou kapitolou by mohly být úzkolisté, tmavě zelené kostřavy rákosovité. Ve směsi s lipnicí luční vytvoří hrubší trávník, který si podrží svůj dobrý vzhled i v suchu při extenzivní údržbě a navíc snáší dobře zátěž.
O hledání suchovzdorných druhů do travních směsí se intenzivně snaží v USA. Velká část této země se nachází v extrémních klimatických podmínkách a druhy trav použité ve směsích musí být přizpůsobeny těmto podmínkám. Daný problém šlechtitelé v USA řeší především hybridizací Poa pragensia x Poa arachnifera. Získané hybridy se vyznačují úzkým listem, velmi tmavou zelenou barvou a především vysokou tolerancí vůči vysokým teplotám a suchu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *