Abies koreana (jedle korejská)

Charakteristika rostliny Jedle rostou ve více než 40 druzích v severním mírném pásmu, v severní Africe a Himaláji. Jsou náročnější na stanoviště než smrky a borovice. Pro svůj pyramidální pravidelný růst a výrazné husté jehlice patří k nejpůvabnějším jehličnanům zahrad

Jedle korejská je, jak z názvu vyplývá, korejského původu. Textura je urovnaná a víceméně stejnoměrně hustá. Starší rostliny mohou být širší než vyšší. Roste velmi pomalu a v dospělosti dosahuje výšky pěti až sedmi metrů. Jehlice jsou tmavě zelené, zespoda výrazně šedobílé, ploché, dlouhé 2 – 4 cm. Opadávají za osm i více let. Temně zelená jedle získává stříbřitý nádech nestejně postavenými jehlicemi, které ukazují bělavé pruhy z rubu. Záhy také plodí, každoročně mívá bohatou násadu šišek. Šišky jsou purpurově fialové a vzpřímeně stojí na větvích. Kmen je rovný, poměrně tlustý, v mládí je borka jemná a hladká, později tmavne a vrásní se. Kořenový systém je pevný s centrálním kůlovitým kořenem a bohatými postranními kořeny s vlášením.

Nároky na pěstování
V dospělosti vyžaduje slunečné stanoviště a dostatek volného prostoru. Mladé jedle dobře snesou přistínění. Především po výsadbě je chráníme před prudkým slunečným úpalem. Půdu potřebuje jedle korejská dostatečně živnou, dobře propustnou a přiměřeně vlhkou. Nezbytným předpokladem zdárného růstu je trvale vyšší vzdušná vlhkost. Nedaří se jí v půdách lehkých, suchých a na větrném stanovišti. Nesnese ani vysokou hladinu spodní vody. Vyžaduje polohu chráněnou proti větru. Je zimovzdorná. Proti mrazu je v našich podmínkách odolná, ale nehodí se do mrazových kotlin. Nejvhodnější dobou pro výsadbu do volné půdy je předjaří, těsně před rašením nebo současně s ním. Případně můžeme vysazovat i počátkem podzimu. Rostliny v kontejnerech sázíme po celé vegetační období, musíme však zajistit dostatečnou závlahu, vzdušnou vlhkost a v horkých dnech přistínění proti slunci. Také stromky po výsadbě bráníme zástěnou proti vysušujícímu větru. Zejména na malých plochách a při nedostatečné sněhové přikrývce zaléváme i v zimě. V prvních letech neuškodí lehká zimní přikrývka. Mladé výsadby vždy chráníme proti okusu zvěří, později již tuto ochranu vypustíme. Zásadně neprovádíme řez, nenapravitelně poškozuje tvar koruny. Jedle obecně je citlivá na znečištěné ovzduší, i když právě jedle korejská patří mezi poměrně otužilé druhy. Lépe prospívá v menších městech bez exhalátů, na venkově, v blízkosti lesů a vodních toků.

Použití
Jedle korejská má své trvalé místo při tvorbě a výsadbě zahrad. Uplatňuje se především samostatně v malých zahrádkách, v atriových výsadbách, ve větších skalkách, poblíž domu i ve skupinkách. Díky svému výraznému pravidelnému vzrůstu patří mezi nejpůsobivější jehličnany zahrady. Při správném umístění pozvedne celkový vzhled plochy i její účelnost. Její zeleň působí uklidňujícím dojmem především v zimním období. V době vegetace zase svým pravidelným tvarem a sytou barvou jehlic tvoří žádaný kontrast listnáčům. Do plné krásy se rozvine pouze, má -li v okolí dostatečný prostor. Při výsadbách do malých volných skupin vybíráme druhy, které si vzájemně tvarem a zbarvením nekonkurují. Bohatost druhů nesmí vytvářet chaos. V poslední době se jedle korejská ve velké míře pěstuje také v kontejnerech pro vánoční výzdobu. nebo se prodává řezaná jako vánoční stromeček. Dlouho vydrží, neopadává.

Komentáře ke článku 1

  • Vladimíra Trdlová

    Dobry den,mam prosbu,pred Vanocemi jsme si koupily jedlicku v kontejneru a nechali si ji jako vanocni stromek ozdobenou venku na terase,byla krasna,kosata a celou zimu az do jara nam delala radost a paradu.Bohuzel na jare kdyz se zacali dost stridat teploty jedlicka zacala reznout a ted je tak rezava cela,ze vypada,jako by byla v ohni.Mame ji presazenou v nove propustne hline-trilety kompost,dali jsme hnojivo pro jedle i horkou sul,, kontejner a presto nam takto odesla.Muzete nam prosim poradit jak jedlicce pomoct,jestli se da jeste zachranit a kde jsme udelali chybu.Dekuji moc Trdlova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *